Milyonlarca emekliyi sevindirecek haber! Meclis'in nisan ayında mesaiye başlamasıyla birlikte emeklilere yönelik 7 büyük destek paketi üzerinde çalışmalar tamamlanmak üzere. Pakette kira yardımı, enerji desteği, tatil imkanları ve mali yardımlar gibi çeşitli imkanlar yer alıyor.

Emeklileri Neler Bekliyor?

  • Belediye Hizmetlerinde İndirim: Emekliler için su faturalarında indirim, ücretsiz toplu taşıma ve belediye tesislerinde ayrıcalık gibi destekler sunulacak.
  • Enerji Desteği: Emeklilerin doğalgaz ve elektrik faturalarında indirim yapılması üzerinde çalışılıyor.
  • Ulaşım Desteği: Toplu taşıma dışındaki ulaşım araçları için de destekler verilecek. Uçak ve tren biletlerinde emeklilere ayrıcalıklar tanınacak.
  • Kira Yardımı: Büyükşehirler başta olmak üzere emeklilere kira yardımı da gündemde. Düşük aylıklı emeklilerden başlamak üzere emeklilere belli miktarlarda kira desteği verilecek.
  • Finans Desteği: Emeklilere banka hizmetlerinde kolaylık sağlanması için bankalarla protokoller yapılacak. Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar da devreye sokulacak. Ücretsiz banka hizmetleri, düşük faiz ve krediye erişimin yanı sıra promosyonların artırılması konuşulan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil Desteği: Emekliler için kamu kurumlarının tesisleri kapılarını açacak. Emekliler istedikleri bölgedeki kamu tesislerinde konaklama ve tatil imkanına sahip olacak. Turizm şirketleri ile de emeklilere özel kampanyalar sunulması için protokoller yapılacak.
  • Refah Payı: Emekliler için uygulanan taban maaştaki seyyanen destekler önümüzdeki dönem için yeniden belirlenecek. Bu artışın Temmuz'dan önce yapılması da bekleniyor. Kök maaş düzenlemesi için seyyanen artış ve emekli aylık hesaplama sisteminde değişiklik de masada çalışılan konular arasında.

Emekliler için bu destek paketinin hayata geçmesi yaşam standartlarını önemli ölçüde iyileştirecek ve hayatlarını kolaylaştıracak.