Fransa'da Kovid-19'un Omicron varyantının alt türevi olan Eris (EG.5.1) hızla yayılmaya devam ediyor ve ülke genelinde tedirginliğe neden oluyor. Uluslararası Fransız Radyosunun (RFI) haberine göre, Fransız Halk Sağlığı Kurumu, Eris vakalarındaki artışın özellikle popüler tatil bölgelerinde yoğunlaştığını duyurdu.

Son günlerde Kovid-19 şüphesiyle hastaneye başvuran kişi sayısındaki artış, yetkilileri endişelendirirken, Fransız Halk Sağlığı Kurumu'nun açıklamasına göre, Kovid-19 şüphesi taşıyan bireyler arasında en yüksek artış yüzde 25 ile 15 ila 74 yaş arasındaki grupta görüldü.

Dikkat çeken bir diğer nokta ise, iki yaşın altındaki bebeklerde görülen vaka sayısındaki artış oldu. Bu yaş grubunda vaka sayıları yüzde 56 oranında arttı. 74 yaş üstü bireylerde ise artış yüzde 34 olarak kaydedildi.

Nouvelle Aquitaine bölgesi, pozitif vaka sayısının en yüksek olduğu yer olarak öne çıkarken, 31 Temmuz ile 6 Ağustos tarihleri arasında yapılan PCR testlerinde 789'u pozitif çıkan vaka tespit edildi. Occitanie'de 730, Başkent Paris'in bulunduğu Ile-de-France bölgesinde 689 ve Provence-Alpes-Cote d'Azur bölgesinde ise 638 test sonucu pozitif olarak raporlandı.

Cotard Sendromu: Kendini Ölmüş Sananlar Cotard Sendromu: Kendini Ölmüş Sananlar

Uzmanlar, Eris varyantının hızla yayılmasının yaz tatili sezonuyla ilişkili olabileceği uyarısında bulunuyor. Vatandaşlar, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyarak tedbirlerini artırmalı ve sağlık otoritelerinin yönergelerini takip etmelidir. Özellikle bebekler ve risk altındaki gruplar için alınacak önlemler büyük önem taşıyor.