Konya kent merkezinde uzun yıllardır yıkılması gündemde olan eski sanayi ile ilgili somut adım atıldı. Yeni sanayi sitesinin tamamlanmasının ardından eski sanayinin bu tarihte yıkılması bekleniyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Eski Sanayi ve Karatay Sanayi'nin taşınması için Aslım bölgesinde inşaatı süren Yeni Sanayi Sitesi'nde incelemelerde bulundu.

Devam eden çalışmalarla ilgili alanda gazetecilere değerlendirmede bulunan Altay, yeni sanayi alanında hummalı bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, Konya'nın bir hayalini daha gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Son olarak Eski Sanayi ve Karatay Sanayi'nin taşınmasıyla Konya'nın çok rahat bir nefes alacağını ifade eden Başkan Altay, "Konya'nın hayallerini gerçekleştirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz." dedi.

eski-sanayi

Başkan Altay'ın açıklamalarına göre, 2024 yılının sonunda Eski Sanayi ve Karatay Sanayi'nin taşınması bekleniyor. En geç 2025 yılında ise Eski Sanayi'nin yıkımına başlanacak.

Yeni sanayi sitesi, 200 bin metrekarelik alan üzerine inşa ediliyor. Sitede 5 bin 500 adet işyeri, 150 adet dükkan, 10 adet sosyal tesis ve 1 adet cami yer alacak.

Eski sanayinin yıkılmasıyla birlikte Konya kent merkezinin trafiği rahatlayacak, çevre kirliliği azalacak ve Konya'nın modern bir görünüme kavuşması sağlanacak.