Konya'nın Selçuklu ilçesinde 22 Aralık 2023 tarihinde meydana gelen cinayetin soruşturması tamamlandı. Eski Sanayi Sitesi'nde oto tamircilik yapan Mehmet Yıldız, iş yerinin önünde Ramazan Demir tarafından silahla vurularak hayatını kaybetmişti.

Soruşturma

Cinayet Büro Amirliği'nin yürüttüğü soruşturmada, Ramazan Demir'in 16 yıl önce ağabeyini bıçaklayıp öldürdüğü gerekçesiyle Mehmet Yıldız'ı öldürdüğü belirlendi. Görgü tanıklarının ifadeleri ve güvenlik kamerası kayıtları da bu tespiti doğruladı.

Savcılığın Talebi

Savcılık, tamamlanan soruşturma dosyasını mahkemeye gönderdi. Savcılığın iddianamesinde, Ramazan Demir'in "kasten öldürme" suçundan cezalandırılması talep edildi. Ayrıca, iddianamede Ramazan Demir'e haksız tahrik indirimi uygulanmaması gerektiği de vurgulandı.

Ailenin Tepkisi

Mehmet Yıldız'ın babası Bircan Yıldız, oğlunun katilinin en ağır cezayı almasını istedi. Yıldız, "Oğlum canice öldürüldü. Katilinin hiçbir indirim almadan cezalandırılmasını istiyorum." dedi.

Hukuki Süreç

İddianamenin kabulü ile birlikte Ramazan Demir hakkında dava açılacak. Duruşmalarda sanığın savunması ve delillerin değerlendirilmesi sonucunda mahkeme kararını verecek.

Haksız Tahrik Tartışması

Ramazan Demir'in savunmasında haksız tahrik indirimi talep etmesi bekleniyor. Savcılığın ise bu talebe karşı çıkacağı ve sanığın kastlı bir şekilde cinayeti işlediğini savunacağı öngörülüyor.