Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi kayıp ve kaçağını önlemek için elektronik ödemeleri yakın takibe aldı. Bu kapsamda, banka kartı, kredi kartı ve sanal kart üzerinden yapılan ödemeler analiz ediliyor.

Sosyal medya fenomenleri ve e-ticaret firmaları mercek altında

Analizlerde, sosyal medya uygulamalarından gelir elde edenler de mercek altına alındı. Başta fenomenler olmak üzere, Instagram, Twitch, TikTok ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarından gelir elde eden kişiler hakkında çalışma başlatıldı.

2 milyar lira KDV matrah farkı tespit edildi

Öte yandan, restoran ve kafelerde usulsüz KDV uygulamalarına yönelik denetimler de yoğunlaştırıldı. Bu kapsamda, yaklaşık 6 bin 200 mükellefin analizi yapıldı ve 39 bin mükellef denetlenirken 2 milyar lira KDV matrah farkı tespit edildi.

Bakan Şimşek: "Vergi ödemeyenlerin üzerine gidiyoruz"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi kayıp ve kaçağını önlemek için yürütülen çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, "Bakanlık olarak vergi kayıp ve kaçağını önlemek için pek çok sektör ve alanı yakın izlemeye aldık. Hem saha denetimleri hem de elektronik uygulamalar yoluyla diğer denetimlerimizi yoğunlaştırdık. Denetimlerimizde ciddi vergi kayıplarını tespit ettik, bunların önüne geçmemiz büyük önem taşıyor. Denetim ekiplerimiz hem sahada hem de diğer uygulamalar yoluyla vergi kayıp ve kaçağına göz açtırmayacak. Vergi ödemeyenlerin üzerine gidiyoruz" dedi.