İstanbul'un simgesi Galata Köprüsü, önemli bakım onarım çalışmalarına ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan bu çalışmaların, köprünün ömrünü uzatmayı ve depreme karşı dayanıklılığını artırmayı amaçladığı belirtildi.

1994 yılında inşa edilen, 490 metre uzunluğundaki ve 42 metre genişliğindeki Galata Köprüsü'nde gerçekleştirilecek olan bakım onarım çalışmaları kapsamında, köprünün açılır-kapanır çelik tabliyeleri üzerinde derz değişimi ve asfalt yenileme işlemleri gerçekleştirilecek. Ayrıca, çelik köprü tabliyesine uygun, güneş etkisiyle erimeyen özel bir asfalt kullanılacak.

Alternatif Güzergahlar:

  1. Birinci Etap (13 Ağustos - 20 Gün):

    • Karaköy'den Eminönü istikametine giden araçlar, Karaköy'den Tersane Caddesi'ne yönlendirilecek.
    • Araçlar, Unkapanı Kavşağı ve Ragıp Gümüş Pala Caddesi üzerinden Eminönü istikametine ulaşabilecek.
  2. İkinci Etap (20 Gün):

    • Eminönü'den Karaköy istikametine giden araçlar, Ragıp Gümüş Pala Caddesi'ne yönlendirilecek.
    • Ulaşım, Unkapanı Kavşağı'ndan Atatürk Köprüsü ve Tersane Caddesi üzerinden sağlanacak.

Bu süreç boyunca, tramvay seferleri etkilenmeyecek ve otobüs seferleri belirlenen alternatif güzergahlara yönlendirilerek ulaşım sağlanacak.

Galata Köprüsü'ndeki bu önemli bakım onarım çalışmalarının, İstanbul'un trafik akışını etkilememesi ve köprünün uzun ömürlü olması adına hayati bir adım olduğu belirtildi. Vatandaşlar ise bu dönemde alternatif güzergahları kullanarak ulaşımlarını sağlayabilecek.