GAZİANTEP-Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma hakkının devam ettiğini belirtti. Son günlerde bazı medya kuruluşları ve sosyal medya platformlarında yer alan asılsız haberler nedeniyle belediyeden resmi bir açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada, 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz yolculuk haklarının sona erdiği ve artık ücret ödemeleri gerektiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Belediye yetkilileri, toplu taşıma hizmetinin sunumu için özel şahıs veya şirketlere ait şehir içi ulaşım araçlarına gelir desteği sağlandığını açıkladı. Bu çerçevede, Güneydoğu Anadolu'nun önemli şehirlerinden biri olan Gaziantep'te günde ortalama 600 bin yolcunun toplu taşıma araçlarıyla taşındığı ifade edildi. Bu yolculardan yüzde 14'ünün 65 yaş üstü vatandaşlardan oluştuğu ve bu kesime serbest biniş hakkı tanındığı belirtildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstü ve serbest biniş hakkına sahip olan vatandaşlar için her bir toplu taşıma aracı kullanımı için kişi başı 5 TL tutarında destek ödemesi yaptığını duyurdu. Açıklamada, 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanma hakkının devam ettiği ve herhangi bir iptal durumu olmadığı vurgulandı.

Ayrıca, 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarına alınmaması veya ücret talep edilmesi gibi durumlarla karşılaşıldığında, vatandaşların ALO 153 hattını kullanarak araç plakası ile şikayette bulunabileceği belirtildi. Bu tür durumlar karşısında ilgili araç sahiplerine cezai işlem uygulanacağı da ifade edildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı resmi açıklama ile 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşıma hakkının devam ettiği kesinlik kazandı. Belediye yetkilileri, vatandaşları asılsız haberlere karşı dikkatli olmaya ve resmi açıklamalara itibar etmeye davet etti.