Google araştırmacıları, metni şarkıya dönüştüren yapay zeka projesini görücüye çıkardı. Yazılan metinden herhangi bir türde müzik üretebilen MusicLM, müzik endüstrisinde yeni bir dalga yaratma potansiyeline sahip. Google’ın açıklamasına göre MusicLM, 280 bin saatlik müzik ve ses veritabanıyla eğitildi.

Metni şarkıya dönüştüren yapay zeka: Google MusicLM
Google’ın yeni yapay zekasının eğitim veritabanı, şaşırtıcı düzeyde çeşitli müzik üretmesine olanak tanıyor. MusicLM isimli model, farklı müzik türlerini ve enstrümanları birleştirebiliyor. Hatta bilgisayarların kavraması zor olan soyut kavramlara dayalı parçalar bile oluşturabiliyor.

Google araştırmacıları tarafından yapılan açıklamaya göre MusicLM’nin bazı sınırlamaları bulunuyor. Açıklamada, “Bazı besteler garip gelebilir ve vokaller de anlaşılmaz olabilir. Müzik altyapısı oldukça iyi olsa da, insan yapımından farklı olarak tekrara düşebiliyor” ifadeleri kullanıldı.

Google MusicLM’nin oluşturduğu müzikler oldukça etkili görünüyor. Ancak model, telif hakkı endişeleri nedeniyle henüz kullanıcılara açılmaya hazır değil. Google’ın açıklamasına göre, yapay zeka tarafından üretilen müziğin yaklaşık yüzde biri doğrudan eğitim şarkılarından kopyalandı.

Fakat şirket, yapay zekanın oluşturduğu yaklaşık 5500 müzik-metin çiftini herkese açık olarak yayınladı. Google MusicLM’nin örnek müziklerini dinlemek isterseniz bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, Google’ın ChatGPT rakibi bir sohbet botu üzerinde çalıştığını biliyoruz. Alphabet’in yapay zeka firması DeepMind, Sparrow isimli yapay zeka sohbet botunu ortaya çıkarmıştı. 2023’te özel bir beta sürecini başlatacaklarını söyleyen DeepMind, Sparrow’un hem yararlı hem de güvenli olacağının altını çizdi.