Türkiye'de meydana gelen şiddetli depremler doğrudan ve dolaylı olarak herkesin yaşamını derinden etkiliyor. Son olarak Kahramanmaraş merkezli depremlerde 45 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Peki depremlerde erken uyarı sistemi nasıl işliyor? Depremi ne kadar önceden bilmek mümkün?

Posta'nın haberine göre son yıllarda çeşitli teknoloji firmaları depremi önceden haber verecek uyarı sistemleri üzerinde çalışmalar yapıyor. Android telefonlarda kullanılan deprem erken uyarı sistemi hakkında Google yetkilileri erken uyarı sisteminin işleyişine yönelik açıklamada bulundu.

Telefondan uyarı geliyor

Yapılan açıklamada, “Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremler için depremin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olmak üzere iki tür uyarı gönderiyor 4,5 şiddet üzerindeki depremlerde gönderilen bildirimler, kullanıcının olası şiddetli sarsıntıya hazırlanmasına yardımcı olmak için tam ekran talimat gönderiliyor ve telefondan yüksek bir ses çıkıyor.  Uygulama ile gönderilen hafif titreşim yakınlarda deprem olduğunu, yoğun titreşim ise deprem uyarısı vererek “eğil, korun ve tutun” uyarılarını ekranda gösteriyor” denildi.

Whatsapp bir yenilik daha yapıyor Whatsapp bir yenilik daha yapıyor

Erken uyarı sisteminin süresi hakkında yaptıkları açıklamada, “Uyarı süresinin uzunluğu ya da kısalığı kullanıcının depremin merkez üssüne ne kadar yakın olduğuyla bağlantılı olarak değişebiliyor” ifadeleri kullanıldı.

Deprem öncesinde kişiye süre kazandırmak ve meydana gelebilecek olası zararları en aza indirilebilmeyi hedefleyen sistem için “Android Deprem Uyarı Sistemi deprem meydana geldiği sırada zaman kazandırarak yardımcı olmayı hedefleyen bir çözüm olarak üretildi.  Bu ve bunun gibi teknolojik araçların geliştirilmesi kadar yaygınlaştırılması ve kullanıcılara üst düzeyde fayda sağlayacak bir konuma gelmesi önem taşıyor. Önümüzdeki dönemde de sistemin geliştirilmesi ve güncellemeye devam edilmesi planlanıyor” açıklaması yapıldı.

Erken uyarı sisteminin hayatımızda neleri değiştirebileceğine dair mesajlar veren Google yetkilileri “Android Deprem Uyarı Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor. Kahramanmaraş ve Hatay'da meydana gelen depremlerde de depremlerin erken belirtilerini tespit eden Android Deprem Uyarı Sistemi üzerinden milyonlarca kullanıcıya erken uyarı gönderildi” açıklamasını yaptı.

Deprem uyarısı alır almaz birkaç saniye sonra deprem olacağını unutmadan ve panik yapmadan atılması gereken bazı adımlar var. İşte uyarı sonrası yapılması gereken ve hayat kurtaran maddeler:

  • Eğer kapalı bir alanda bulunuyorsak sabitlenmemiş dolap, raf, ünite, pencere gibi eşyalardan uzak durmak ve önceden belirlenmiş yaşam alanına geçmek gerekiyor.
  • Sağlam bir masa, kanepe, içi dolu sandık gibi eşyaların yanları daha önceden belirlenmiş yaşam alanları olabilir.
  • Güvenli bir yer bulup, ‘diz üstü ÇÖK, Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN, Düşmemek için sabit bir yere TUTUN’ adımları izlenmeli.