• Darphane tarafından geliştirilen Kıymetli Maden Takip Sistemi yürürlüğe girdi.

  • Sistemin amacı, gram altınların üretim bilgilerini kayıt altına almak ve yatırımcılara güvence sağlamak.

  • Kıymetli maden takip sistemi sadece bir gram ve üzeri altınları kapsayacak.

  • Yeni düzenleme, altın kolye, küpe ve bilezik gibi cumhuriyet altınlarını etkilemeyecek.

  • Ürünlerin üzerine özel kodlar eklenecek ve ambalaj zorunlu hale gelecek.

  • Aynı sistemin farklı kıymetli metaller için de geçerli olacağı açıklandı.

  • Rafineler, altın, gümüş, platin ve paladyum için tek tip bir ambalaj kullanacak.

Türkiye'de yatırımcıların tercihi olan gram altında, güvenilirlik ve saflık konularında şeffaflığı artırmak amacıyla yeni bir düzenleme hayata geçirildi. Darphane Bandrollü Ürün İzleme Sistemleri Dairesi Başkanı Bülent Yılmaz, ATV Haber'e yaptığı açıklamada, "Üreticisi, üretim tarihi, üretim yeri, saflık ayarı, ağırlığı, seri numarası ve benzeri bilgilerin yine darphane tarafından verilecek benzersiz kod ile her bir ürüne işlendiği ve bu aynı kod ile darphane tarafından kayıt altına alındığı bilgilerin bütünlüğü bir sistemdir." ifadelerini kullandı.

Bu yeni Kıymetli Maden Takip Sistemi, bir gram ve üzeri altınlar için geçerli olacak. Bu düzenleme, kuyumcudan alınan altın kolye, küpe, bilezik gibi cumhuriyet altınlarını kapsamayacak. Sistem devreye girdikten sonra satılan her gram altının üzerinde ona özel bir kod bulunacak ve ürünler ambalaj içinde sunulacak.

Darphane yetkilisi Yılmaz, yeni sistemin farklı kıymetli madenler için de geçerli olacağını vurgulayarak, "Rafineler tarafından üretilecek 1 gram ve üzerindeki altın, gümüş, platin ve paladyumun hepsinin ambalajlarına bir standart getiriliyor. Tek tip bir ambalaj olacak." dedi.

Bu düzenleme, yatırımcıların kıymetli maden alımında daha fazla güvence elde etmelerini sağlamayı hedefliyor ve sektördeki şeffaflığı artırarak tüm paydaşların yararına olmayı amaçlıyor.