Güneş'te X6.3 Patlaması!

NASA, 22 Şubat 2024 tarihinde Güneş'te X6.3 olarak derecelendirilen dev bir patlama meydana geldiğini duyurdu. Patlama 23 Şubat 2024 tarihinde TSİ 17:34'te zirveye ulaştı.

Güneş Patlamaları Nedir?

Güneş patlamaları, Güneş'te aniden açığa çıkan büyük enerji patlamalarıdır. Patlama gücüne ve etkisine göre A, B, C, M ve X olarak 5 kategoriye ayrılırlar. M ve X sınıfı patlamalar ise en tehlikeli olanlardır.

X6.3 Patlamasının Etkileri

X6.3 patlaması, 2017'den bu yana Güneş'te kaydedilen en büyük patlamadır. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, patlamanın yüksek frekanslı telsiz operatörleri için geçici bozulma veya tamamen sinyal kaybı anlamına gelebileceği konusunda uyardı. Patlama, Dünya'daki radyo iletişimi ve elektrik şebekeleri üzerinde de olumsuz etkilere neden olabilir.

Gunes Patlamasi Gorseli

25. Güneş Döngüsü

Bu patlamalar, 2019'da başlayan ve 2025'te zirveye ulaşarak 2030'a kadar sürmesi öngörülen 25. Güneş Döngüsü sırasında meydana geldi. Bu X6.3 patlaması bu döngünün en büyüğüdür, ancak muhtemelen bu unvanı uzun süre koruyamayacak diye bekleniyor.

Uzman Görüşü:

Uzmanlar, bu tür patlamaların uzay ve Dünya'daki iletişim sistemleri için risk oluşturduğunu ve bu risklere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguluyor.

Editör: Haber Merkezi