Avrupa'daki Türk marketleri, Türkiye'den getirilen ürünlere son 1 yılda yüzde 150 zam yaparak gurbetçilerin tepkisini çekti. Türk ürünlerini Avrupa'daki normal marketlere göre çok daha pahalıya satan Türk marketleri, boykot tehdidiyle karşı karşıya.

Fiyatlar Uçtu, Gurbetçiler Tepkili

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşları, son 1 yılda Türk marketlerinde satılan ürünlere yapılan yüzde 150 zamlar nedeniyle tepkili. Gurbetçiler, Avrupa'daki Türk marketlerinin Türkiye'den getirilen ürünlere fahiş fiyatlar biçtiğini, eş değer yabancı ürünlerin fiyatlarının ise sadece yüzde 10-15 arttığını belirterek zamlara tepki gösteriyor.

Türk Ürünlerini Boykot Tehdidi

Özellikle peynir, yoğurt, yağ, sucuk-salam ve sosis gibi işlenmiş ürünler, un ve unlu mamuller ile meyve sebze fiyatlarının Avrupa'daki normal marketlere göre çok daha pahalı olduğu belirtiliyor. Türk ürünü olduğu için bu marketleri tercih ettiklerini söyleyen gurbetçiler ise Türk marketleri boykot edeceğini ifade ediyor.

"Avrupa Markalı Ürünler de Pahalılaştı"

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, Türk marketlerinde satılan ürünlerin bir kısmının Türkiye'den bir kısmının ise Avrupa'dan alınarak satıldığını söyleyen bir gurbetçi, "Avrupa markası olup bu marketlerde satılan ürünlerin fiyatları da yüzde 100 arttı. Bu resmen fırsatçılık. Bunu hiçbir yabancı market yapmıyor. Ama bizim marketlere baktığınızda fiyatların uçtuğunu görüyoruz. Biz ülkemize destek olması açısından Türk marketlerini tercih ediyoruz. Ancak bu bize yapılan yanlış nedeniyle alışverişlerimizi değiştireceğiz" dedi.

"Dost Kazığı Bu Olsa Gerek"

Almanya'da yaşayan gurbetçi kadın da sosyal medyada Türk esnaflarının uyguladığı fiyat politikası karşısında isyan etti. Alman marketi ile Türk marketleri arasındaki fiyatları kıyaslayan gurbetçi kadın, Türk esnafların müşterilerinin genelde Türk olduğunu ifade ederek "Dost kazığı dedikleri bu olsa gerek" sözleriyle duruma tepki gösterdi.

Motokurye Oluyor Motovergi Motokurye Oluyor Motovergi

Fiyat Farkı Yüzde 50'yi Buluyor

Özellikle temel gıda ürünlerinde Türk marketleri ile Avrupalı marketler arasında yüzde 50'ye yakın farkla oluştu. Örneğin Almanya'daki bir yerel markette 1 litre süt 1,25 avro iken, Türk marketlerinde bu rakam 2,5 avroya kadar çıkıyor. Yine 10'lu yumurta yerel markette 2,4 avro iken, Türk marketlerinde 4 avroya kadar yükseldi. Kırmızı et, beyaz et, meyve-sebze ve ekmek fiyatlarının da yerel marketlere göre yüzde 40-50 fazla olduğu görülüyor.

"Türk Marketleri 2 Katına Satıyor"

Bir gurbetçi yaşadığı durumu şöyle anlatıyor: "Lidl'den 500 gram kayısıyı 4,78 avroya aldım. Aynı ürün Türk manavında 8,5 avroya satılıyor. Aynı şekilde kırmızı ve siyah üzüm fiyatı yerel markette kilosu 2,49 avro, Ancak Türk esnafında fiyat 5 avronun üstünde. 800 gram kepekli ekmek 2,49 avro, 90 adetlik ıslak mendil 0,99 avro, 500 gram brokoli 0,99 avro, yoğurt fiyatları da yüksek. Kısacası tüm ürünlerin fiyatları Türk marketlerinde 2 katına satılıyor" dedi.