MOSSAD'a Bilgi Sızdıranlar Arasında TV Yorumcusu da Var!

MİT ve İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonuyla, MOSSAD'a bilgi sızdırdığı belirlenen 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler arasında, TV'lerde sabah programlarına katılan ve özel dedektiflik yapan Hamza Turhan Ayberk'in de olduğu tespit edildi.

Ayberk'in MOSSAD ile Bağlantıları

MİT'in yaptığı çalışmalarda, Ayberk'in para karşılığı MOSSAD'a bilgi sızdırdığı belirlendi. Ayberk'in, aldığı talimatlar üzerine Türkiye'deki Orta Doğulu şahıs ve şirketler hakkında bilgi derlediği ortaya çıktı.

  • Ayberk'in MOSSAD'a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu şahıslardan ekip kurduğu belirlendi.
  • MOSSAD'ın Victoria kod adlı ajanı aracılığı ile Ayberk ile temasa geçildiği ve Ayberk'in önce basit işlerde kullanıldığı tespit edildi.
  • Ayberk'e 2019 yılında Belgrad'da MOSSAD tarafından eğitim verildi.
  • Ayberk, MOSSAD'ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullandı ve resmi kayıtlara yansımaması için ödemeleri kripto para üzerinden aldı.

Ayberk'in Tehdit ve Takip Faaliyetleri

Bilgi sızdırmanın yanı sıra Ayberk'in tehdit ve takip faaliyetlerinde de bulunduğu ortaya çıktı.

  • Hedefindeki kişilerin araçlarına takip cihazı yerleştirdiği ve konumlarını anlık olarak MOSSAD'a aktardığı tespit edildi.
  • Ayberk'in takip ettiği kişileri taciz ettiği ve zaman zaman tehditlerde bulunduğu öğrenildi.

Soruşturma Devam Ediyor

Gözaltına alınan 7 kişi hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmada Ayberk'in MOSSAD ile bağlantıları ve diğer şüphelilerin rolleri detaylı olarak araştırılıyor.