HPV aşısı, insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan bir aşıdır. HPV, rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve diğer kanser türlerinin en yaygın nedenidir.

HPV aşısı, iki, dört veya dokuz tip HPV'ye karşı koruma sağlar. Tüm HPV aşıları, en büyük rahim ağzı kanseri riskine neden olan en az HPV tip 16 ve 18'e karşı koruma sağlar.

HPV Aşısının Faydaları:

HPV aşısı, rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve diğer kanser türlerine karşı koruma sağlar. HPV aşısı yaptıran kişilerde bu hastalıklara yakalanma riski önemli ölçüde azalır.

Konya'da Yaz Sıcakları Arttı! Dikkat Edilmesi Gerekenler Konya'da Yaz Sıcakları Arttı! Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV Aşısının Etkinliği:

HPV aşısı, rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve diğer kanser türlerine karşı yüksek oranda etkilidir. HPV aşısı yaptıran kişilerde bu hastalıklara yakalanma riski %70-90 oranında azalır.

HPV Aşısının Güvenliği:

HPV aşısı, güvenli bir aşıdır. HPV aşısı yaptıran kişilerde ciddi yan etkiler görülmesi çok nadirdir.

HPV Aşısının Uygulanması:

HPV aşısı, kas içi enjeksiyon yoluyla uygulanır. HPV aşısı, 0-9 yaş arası çocuklara iki doz, 9-14 yaş arası çocuklara ve 15 yaş ve üstü yetişkinlere üç doz olarak uygulanır.

HPV Aşısının Önemi:

HPV aşısı, rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve diğer kanser türlerine karşı korunmanın en etkili yoludur. HPV aşısı yaptırmak, bu hastalıkların önlenmesine ve hayat kurtarmaya yardımcı olur.

HPV Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

  • HPV aşısı, rahim ağzı kanserine karşı %99'a varan koruma sağlar.
  • HPV aşısı, genital siğillere karşı %90'a varan koruma sağlar.
  • HPV aşısı, diğer HPV ile ilişkili kanserlere karşı da koruma sağlar.
  • HPV aşısı, 9-14 yaş arası çocuklara iki doz, 15 yaş ve üstü yetişkinlere üç doz olarak uygulanır.
  • HPV aşısı, güvenli bir aşıdır.

HPV aşısı yaptırmak, rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve diğer kanser türlerine karşı korunmanın en etkili yoludur. HPV aşısı yaptırmak isteyen kişiler, sağlık kuruluşlarına başvurabilirler.

Editör: Haber Merkezi