İhtiyaç sahibi vatandaşlara sunulan doğalgaz desteği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda açıklanan ekonomik paket kapsamında artırıldı. Buna göre, aylık 188 lira olan doğalgaz desteği, 438 liraya yükseltildi. 8 ay üzerinden yapılan doğalgaz yardımı ödeme miktarı, yıllık 1500 TL ila 3500 lira arasında değişiyor.

Doğalgaz desteği başvuruları, e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Başvuru yapmak için T.C. kimlik numarası ve şifre ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sayfasına giriş yapılması gerekiyor. Başvurular, 31 Mart 2024 tarihine kadar yapılabiliyor.

Doğalgaz yardımı ödemeleri, hak sahiplerinin PTT kartına yatırılıyor. Yardıma hak kazanan vatandaşlar, PTT’ye doğalgaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabiliyor. Yardımın miktarı, başvurunun ardından belirleniyor.

Ehliyette Yeni Dönem: Direksiyon Sınavı Değişiyor! Detaylar ve Beklentiler Ehliyette Yeni Dönem: Direksiyon Sınavı Değişiyor! Detaylar ve Beklentiler

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara doğalgazda ek ödeme yapılıyor. Bunun için vatandaşların başvuru sırasında, beyan ettiği hastalığına dair rapor bilgilerini ibraz etmesi isteniyor. Hastaların yaşadığı hanelere, yüzde 5 fazla doğalgaz yardımı ödemesi yapılıyor.

Doğalgaz desteği, ihtiyaç sahibi vatandaşlara kış aylarında ısınma giderlerinde destek olmak amacıyla sağlanıyor. Artan doğalgaz fiyatlarıyla birlikte, bu desteğin ihtiyaç sahipleri için önemli bir kolaylık sağlayacağı öngörülüyor.

Editör: Haber Merkezi