İkinci el otomobil fiyatlarında indirim dalgası sürüyor. İstanbul'da bulunan Haydarpaşa Limanı'na gemilerle getirilen binlerce ithal sıfır araç, ikinci el otomobil piyasasını da etkiliyor.

İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Başta pandemi sürecinin etkisiyle otomobil üretiminin aksaması, fahiş fiyatla satışları artırarak sektörümüze çok ciddi zararlar verdi. Bu süreçte al-satçı olarak tabir edilen kayıt dışı ticaret oranı %48 boyutlarına ulaştı. Pazarda yaşanan olumsuzlukların temel sebeplerinden biri kayıt dışı ticaret maksatlı oluşan talepti. Bu süreçte reel tüketici piyasanın sadece %20’sini oluşturmaktaydı.2023 yılı itibarıyla pandemide yaşanan üretim zorluklarının geride kalması ve temmuz ayında Ticaret Bakanlığı’mızın sektöre dair aldığı önemli tedbirler neticesinde piyasa regüle edilerek, çalkantılı süreç sonlandırıldı." dedi.

Ertemel, sıfır araç fiyatlarında markalara göre değişen %15 ila %20 arasında indirimler olduğunu, ikinci el otomobil fiyatlarında ise %10-15 civarında bir düşüş olduğunu belirtti.

liman-otomobil

KAPINIZA TESLİM EDİP ÜSTÜNE PARA VERECEKLER

Ekonomist Atilla Yeşilada ise 2. el otomobil alacaklar için altın değerinde bir tavsiye sundu. Yeşilada, 2024'ün, 2. el otomobil piyasasında daha uygun fiyatlarla araç sahibi olmak için beklenmesi gereken tarih olduğunu ifade etti.

İkinci el otomobil alacağım. Şimdi mi alayım yoksa 2024'ü bekleyeyim mi?

Atilla Yeşilada, 2. el otomobil alımı konusunda net bir görüş belirtti. "İkinci el otomobil alacağım. Şimdi mi alayım yoksa 2024'ü bekleyeyim mi?" sorusuna yanıt olarak, Yeşilada 2024'te 2. el araç fiyatlarının düşeceği konusunda öngörülerde bulunarak "Beklesin. Kapısına anahtar teslim üstüne para verecekler. Hiç şaka yapmıyorum. Türkiye Berat Albayrak’la Nureddin Nebati arasında finansa baskılama dönem uygulandı" dedi.

Yeşilada, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yani hem faizler düşük tutuldu hem kur baskılandı. İnsanlar getiri bulamadı. Bizim gibi orta gelirli olanlar Devlere güvenip parasını BES’e yatıranlar servetlerinin yarısını kaybettiler. Bu yüzde millet haklı olarak tabi parasına göre en zengin konut oldu. Daha az zengini araba aldı, Biraz daha az zengini ikinci el araba aldı. Şimdi onlar tabi artık fareli köyün kavalcısına parayı geri ödemenin zamanı geldi.