Pandemi sürecinin ardından başlayan ve uzun bir süredir devam eden yüksek enflasyon, döviz kuru ve tedarik sıkıntıları nedeniyle akıl almaz seviyelere çıkan ikinci el otomobil fiyatlarındaki çılgın artışlar sona eriyor. Otomotiv sektöründe umutlandırıcı bir dönemeç yaşandı ve ağustos ayı itibarıyla ikinci el otomobil fiyatlarında yaklaşık %3'lük bir düşüş kaydedildi.

Pandemi koşullarının etkisiyle başlayan bu fiyat artışları, tedarik zorlukları ve spekülatif alımlarla devam etmişti. Ancak son aylarda yaşanan değişim, sektördeki dengeyi yeniden gözler önüne serdi. Otomotiv veri ve analiz şirketi Cardata'nın verilerine göre, ağustos ayı boyunca ikinci el otomobil fiyatları %3'lük bir düşüş gösterdi. Bu düşüş, Eylül 2021'den bu yana ilk kez ikinci el otomobil fiyatlarının gerilediği bir dönemi işaret ediyor.

Ekonomim Gazetesi'nde yer alan habere göre Cardata CEO'su Hüsamettin Yalçın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, düşüşün altında yatan nedenleri şu şekilde özetledi:

Seçim sonrası ikinci el satışlarında yaşanan düşüş devam ediyor. Bu düşüş, temmuz sonlarına doğru fiyatlara yansımaya başladı. Bunun birden fazla nedeni bulunuyor. İlk olarak, pandemi sürecinden beri sıkıntı yaşanan sıfır kilometre araç bulunurluğu sorunu önemli ölçüde azaldı. Sıfır araç bulma zorluğu, ikinci el araç talebini artırmış ve bu da fiyatları yükseltmişti. Ancak artık insanlar sıfır araçlara daha kolay erişebildiği için ikinci el talebinde bir düşüş yaşanıyor. Bununla birlikte, alım gücündeki azalma da fiyatları aşağı çekiyor.

Piyasa analistleri: Döviz, altın ve gayrimenkulde kritik hafta Piyasa analistleri: Döviz, altın ve gayrimenkulde kritik hafta

Otomotiv sektörünün önde gelen isimlerinden Otomerkezi CEO'su Muhammed Karakaş, Eylül ayına kadar düşüş trendinin devam edeceğini öngörerek, "Kurun artma ihtimali düşünüldüğünde, düşüşün 15 Eylül'e kadar sürmesi beklenebilir. Ancak sonrasında kur ve mevsimsel etkilerin düşüşü yavaşlatabileceği göz önünde bulundurulmalıdır" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Ekonomik açıdan bakıldığında, döviz kuruyla kıyaslandığında ikinci el araç fiyatlarını gösteren endeksin yılın ilk yarısına göre %140'lara kadar yükseldiği görüldü. Carvak CEO'su Mehmet Çelikol, "Öngörümüz yıl sonunda bu endeksin %120'lere düşeceği yönündeydi. Fiyatların döviz bazında düşüşü, beklentilerimizle uyumlu bir şekilde gerçekleşti. TL bazında büyük bir düşüş gözlemlemiyoruz. Ancak sıfır araç arzının artması, yasal düzenlemelerle ikinci el fiyatının sıfır araç fiyatını aşamaması ve mevsimsel talep düşüşü gibi faktörler, bazı segmentlerde Ağustos ayında küçük çaplı düşüşlere yol açtı" dedi.

Temmuz ayında talep artışının görüldüğü ancak Temmuz ve Ağustos aylarında talep düşüşünün gözlemlendiği belirtilirken, Eylül ayından itibaren talepte artış bekleniyor. Özellikle yaz aylarının etkisi ve bayram sonrası hareketlenmeyle birlikte ikinci el otomobil piyasasında denge arayışının süreceği ifade ediliyor.