Nisan Ayında En Çok Ne Kazandırdı? Nisan Ayında En Çok Ne Kazandırdı?

İkinci el araç piyasasında son bir yılda yaşanan durgunluk artarak devam ediyor. Uzmanlar, araç fiyatlarındaki düşüşün önümüzdeki dönemde de süreceğini ve fiyatların enflasyondan bile daha hızlı gerileyeceğini öngörüyor.

Geçtiğimiz yıl ortalama 200 bin TL olan bir ikinci el aracın fiyatı şu anda 140-160 bin TL civarında seyrediyor. Bu da fiyatlarda yaklaşık %30'luk bir düşüş anlamına geliyor.

İkinci el araç piyasasında durgunluk devam ediyor. Araç fiyatları son bir yılda yaklaşık yüzde 30 geriledi. Son zamanlarda ise fiyatlarda duraksama olsa da enflasyona göre düşüş eğilimi sürüyor.

Otomobil Artık Yatırım Aracı Değil

Oto galericiler, araç satışındaki durgunluğun arttığını ve otomobillerin artık yatırım aracı olmaktan çıktığını dile getiriyor. Düşüşlerin temel sebebi olarak ise yüksek kredi faiz oranları ve vatandaşların alım gücündeki düşüş gösteriliyor.

İkinciel Otomobil Fiyatlarında %20 Daha Düşüş Bekleniyor

Otomobil kulislerine düşen bilgilere göre ikinci el otomobil fiyatlarında önümüzdeki dönemde yüzde 20 daha düşüş olması bekleniyor. Bu durum, araç almak isteyenler için büyük bir fırsat olabilir.

otomobil-pazari

Vatandaşlar Araçlarını Satıyor

Otomotiv sektöründeki kişiler, vatandaşların çoğunun şu anda araçlarını sattığını ve piyasada bir araç bolluğu olduğunu belirtiyor. Satışların ana sebebi ise faiz oranlarının yüksek olması ve vatandaşların paraya ihtiyacı olması olarak gösteriliyor.

Sektör Zor Günlerden Geçiyor

Yüksek faiz oranları ve alım gücündeki düşüş, ikinci el araç sektörünü zor durumda bırakıyor. Uzmanlar, kredi faizlerinin düşmesi ve alım gücünün artması ile birlikte piyasada bir canlanma bekliyor.