İngiliz bankası Barclays, Türkiye ekonomisi için dolar kuru ve politika faizi tahminlerini açıkladı. Yüksek enflasyon ve cari açık sorunları nedeniyle Türk lirasının değer kaybına maruz kalabileceğini öngören banka, aşağıdaki tahminlerde bulundu:

  • 2023 sonunda dolar kurunun 29 TL olması bekleniyor.
  • Mart 2024'te dolar kuru 32 TL'ye çıkabilir.
  • Haziran 2024'te dolar kurunun 35 TL'yi aşabileceği tahmin ediliyor.
  • Eylül 2024'te ise dolar kuru 39 TL'yi görebilir.

Politika Faizinde de Yükseliş Bekleniyor: TCMB'nin Faizi 2023 Sonunda Yüzde 35'e Çıkabilir

Barclays ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın politika faizinde de yükseliş öngörüyor. Yüzde 24 seviyesinde olan faizin, 2023 sonunda yüzde 35'e, gelecek yıl ise yüzde 40'a yükselmesi bekleniyor.

Türkiye Ekonomisi, Değer Kaybı ve Cari Açıkla Mücadele Ediyor: Barclays'in Değerlendirmesi

Bankanın analistleri, Türkiye'deki yüksek ve istikrarlı enflasyon ortamı nedeniyle Türk lirasının değer kaybetmesini beklediklerini ve ekonomi yönetiminin cari açığı azaltma hedefine odaklandığını vurguluyorlar. Ayrıca, dolarizasyon riskinin de dikkate alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Dolarizasyon Riski: Dolar/TL Tahminlerinde Yukarı Yönlü Riskler Var

Bu tahminler, geçen hafta açıklanan Orta Vadeli Program'da (OVP) yer alan dolar kuru tahminlerinden farklılık gösteriyor. OVP'ye göre, 2023 için ortalama dolar kuru 23,88 TL olarak öngörülüyordu. Barclays'in tahminleri ise daha yüksek bir kur seviyesini işaret ediyor.