Dün gece ortaya atılan bir iddiada 5 Haziran tarihinde tanıtılacak iOS 17 işletim sistemi iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X desteklerine sahip olmayabilir bilgisi yer alıyordu. Bu özellikle halen iPhone X kullanmaya devam eden kişileri üzen iddia bugün itibarıyla yalanlandı, daha önce doğru bilgiler veren bir kaynak bunun söz konusu olmadığını ve iOS 16’ya geçen her cihazın iOS 17’ye de geçeceğini belirtti.

Dün iOS 17’yle beraber lanse edilecek iPad işletim sistemi iPadOS 17’nin de ilk jenerasyon 9,7 inç iPad Pro ile 12,9 inç iPad Pro’ya destek vermeyeceği iddia edilmişti. Bu konuda yeni bilgi yok ancak yüksek ihtimalle bu da geride kalmış olabilir. Geçtiğimiz aylarda “iOS 17 işletim sistemi için beklentiyi düşük tutmak gerekiyor” haberi gündeme gelmişti.

Apple tarafına yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman, Appletüm odağını xrOS işletim sistemine verdi bilgisini aktarmıştı. Detaylarına burada yer verdiğimiz Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığının temelinde yer alacak xrOS işletim sistemi, o zaman AApple yazılım mühendislerinin en çok önem verdiği ve üzerinde çalışma yaptığı işletim sistemi konumunda bulunuyor denilmişti. Bu açıdan iOS 17 ile az sayıda yenilik karşımıza çıkacak, buna bağlı olarak iPadOS 17 işletim sistemi de devrimsel yeniliklere ya da tasarım değişikliklerine sahne olmayacak yorumu yapılmıştı.

iOS 17'DE NELER OLACAK?

Telefonunuzun şarjını emen tüketen 50 uygulama Telefonunuzun şarjını emen tüketen 50 uygulama

Mark Gurman geçtiğimiz hafta ise yaptığı yeni paylaşım kapsamında bu bilgiyi değiştirmişti. Kaynağın son açıklamasına göre Apple’ın süreçteki planlarında bazı değişiklikler oldu. Buna göre artık iOS 17 işletim sisteminin iOS 16’daki yenilenmiş kilit ekranı gibi büyük bir yenilik içermese de birkaç “güzel” özelliğe sahip olacağı iddia ediliyor. Kod adının “Dawn” olduğu aktarılan yeni işletim sistemi, kullanıcıların uzun zamandır talep ettiği özelliklerden birkaçını beraberinde getirecek gibi görünüyor.