Ege Bölgesi'nde son dönemde artan ve peş peşe meydana gelen depremler bölgedeki vatandaşları tedirgin ediyor. Cumartesi gecesi Ege Denizi'nde 4,2, dün akşam da Kuşadası'nda 3,9 büyüklüğünde depremler meydana geldi. İzmir'de de hissedilen depremler, Ege'de büyük bir deprem riski olduğunu akıllara getirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ünlü yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Ege Denizi'nin tabanında çok sayıda gerilmeli fay olduğunu ve bu durumun büyük bir deprem riski oluşturduğunu söyledi. Görür, "Ege Denizi'nde 4,4 büyüklüğünde bir deprem oldu. Görece derin bir deprem yaşandı. Deniz batimetrisinden de anlaşıldığı üzere, Kuzeydoğu-Güneybatı uzanımlı bir fay hattı üzerinde gerçekleşti. Ege Denizi'nin tabanı, çok sayıda gerilmeli fayla dolu" dedi.

Naci Guorur

Daha önce de Ege Bölgesi için defalarca uyarılarda bulunan Görür, bölgedeki vatandaşları tedbirli olmaya çağırdı. Görür, "Ege Bölgesi'nde her an büyük bir deprem olabilir. Bu nedenle vatandaşların depreme karşı hazırlıklı olması gerekiyor" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi