Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de son dönemde artan deprem aktivitesi hakkında uyarılarda bulundu. Sabahki Gemlik merkezli depremi değerlendiren Moriwaki, bu depremin büyük bir depremin ayak sesleri olabileceğini söyledi.

BÜYÜK YIKIM OLABİLİR

Moriwaki, yaptığı açıklamada, "Bu depremler korkulacak şiddette değil ama diğerlerinin habercisi olabilir" ifadelerini kullandı. Türkiye'de son 2 yıldır tüm fay hatlarının üst üste yaşandığını belirten Moriwaki, bölgede zeminin yumuşak olduğunu ve 7'nin üzerinde bir depremde yüksek olasılıkla büyük yıkım yaşanabileceğini vurguladı.

Konya'da Deprem Riski Gözler Önüne Seriliyor: En Az 6 İlçe Tehlike Altında Foto Galeri: Konya'da Deprem Riski Gözler Önüne Seriliyor: En Az 6 İlçe Tehlike Altında

Konya'da hangi ilçe ne kadar tehlikede? İşte Konya'nın deprem risk bölgeleri Foto Galeri: Konya'da hangi ilçe ne kadar tehlikede? İşte Konya'nın deprem risk bölgeleri

Konya'nın yüzde 47,8'i risk altında Foto Galeri: Konya'nın yüzde 47,8'i risk altında

BURSA-GEMLİK HATTINA DİKKAT!

Özellikle Bursa-Gemlik, Balıkesir, Yalova civarında 7'nin üzerinde bir deprem beklediğini ifade eden Moriwaki, Bandırma tarafından sık sık küçük depremler meydana geldiğini ve bu durumun büyük bir depremin habercisi olabileceğini belirtti.

KONYA'DAKİ DEPREMLER NE ANLAMA GELİYOR?

Son dönemde Konya'da da devam eden küçük ölçekli depremler hakkında da konuşan Moriwaki, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından Konya'da 100'ün üzerinde küçük ve orta ölçekte depremler kaydedildiğini aktardı.

Depremlerin büyük bir depremin habercisi olabileceği uyarısında bulunan Moriwaki'nin açıklamaları, Türkiye'de deprem riskinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.