Türkiye'de yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisi için 2024-2025 yıllarının zam oranları belli oldu. Memur-Sen ve Kamu İşveren Heyeti arasındaki görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine devreye giren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, bugün yaptığı toplantıda zam oranlarını netleştirdi.

Buna göre, 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10 zam yapılacak. 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam oranları belirlendi. Toplamda dört dönemi kapsayan bu zam oranları, kamu görevlileri ve memur emeklileri için geçerli olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, toplantıda 17 Ağustos'ta sunulan son teklifini korudu ve zam teklifinde herhangi bir değişiklik yapmadı.

Memur-Sen, zam sürecinde 2024 yılı için 3'er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep etmişti. 2025 için ise 6'şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talebi bulunuyordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yarın süreci sonuçlandıracağız. Kamu görevlilerini ve memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun belirlediği zam oranları, kamu görevlileri ve memur emeklilerinin ekonomik beklentileri doğrultusunda şekillendi. Bu zam oranlarının ekonomik koşullara olan etkisi yakından takip edilmeye devam edecek.