100 gün ve altındaki kiralamalar için izin belgesi zorunlu

1 Ocak 2024'ten itibaren geçerli olan yeni düzenlemeyle kısa süreli konut kiralamalarında yeni dönem başladı. Buna göre, 100 gün ve altındaki kısa süreli konut kiralamaları için "izin belgesi" alınması zorunlu hale geldi.

İzin belgesi başvuruları yalnızca e-Devlet üzerinden yapılacak. Başvurular 1 Şubat 2024 tarihine kadar yapılabilecek. Başvurular 3 ay içinde sonuçlandırılacak.

İzin belgesi almak için tapu sahibi olmak gerekiyor. Tapuda "mesken", "ev" ya da "konut" ifadeleri varsa ve bu konut 100 gün veya altında süreli kiralanacaksa izin belgesi alınması gerekiyor.

Yapı kayıt belgesi varsa durum ne?

Tapuda "arsa", "tarla", "bahçe" gibi ifadeler olmasına karşın bu gayrimenkul hakkında imar affı kapsamında düzenlenen "yapı kayıt belgesi"nde "konut" veya "ev" şeklinde ifadeler bulunuyorsa kısa dönemli kiralama yapılabilir. Ancak yine "izin belgesi" alınması gerekir.

Rezidanslara istisna var mı?

Rezidansı kiralama yetkisine sahip konut işletmelerine "izin belgesi" verilebilecek. İşyeri, ofis, dükkân gibi gayrimenkuller bu kanuna tabi değil.

Cezalar ağır

İzin belgesi olmadan kısa süreli konut kiralanması halinde 100 bin TL ceza uygulanacak. Cezaya rağmen izin belgesiz kiralamaya devam edene ise 1 milyon TL ceza verilebilecek.