İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla, son dönemde hızla yükselen konut fiyatlarının ardındaki nedenleri aydınlattı. Gökce'ye göre, pandemi dönemiyle başlayan ve ekonomik zorluklarla devam eden süreçte, yabancı yatırımcıların artan konut talepleri, fiyatların dengesiz bir şekilde artmasına sebep oluyor.

Dr. Gökce, İstanbul'daki yabancı nüfusunun hızla arttığına dikkat çekerek, "İstanbulumuzda 1 milyon 147 bin yurt dışı doğumlu vatandaşlık sahibi insan yaşıyor. Konut satışı karşılığı vatandaşlık verilmesi uygulaması 2017 yılında başlamıştı. Bu tarihte 596 bin yurtdışı doğumlu vatandaş İstanbul'da yaşıyorken 6 yılda bu sayı yaklaşık 2 kat arttı." ifadelerini kullandı.

Yabancıların toplam nüfusa oranının yüzde 7.2'ye çıktığını belirten Gökce, sığınmacılar ve düzensiz göçmenlerle birleşince İstanbul nüfusunun yaklaşık yüzde 17'sinin yabancılardan oluştuğunu aktardı. Bu durumun konut piyasasındaki dengesizliği daha da artırdığını vurgulayan Gökce, "Bugün yabancı nüfusunda yaşanan artış hem talebi artırıyor hem de konut ve kira bedellerini yükseltiyor. Konut karşılığı vatandaşlık uygulamasına bu açıdan da bakmak lazım" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bu gelişmeler ışığında, konut fiyatlarının dengesiz artışı da daha iyi anlaşılıyor. Dr. Gökce, "Ortaya çıkan bu tablo konut piyasasındaki dengesizliği de artırıyor. Bugün yabancı nüfusunda yaşanan artış hem talebi artırıyor hem de konut ve kira bedellerini yükseltiyor" şeklinde konuya dikkat çekti.

Sonuç olarak, yabancı yatırımcıların konut taleplerindeki artışın, İstanbul konut piyasasında ciddi bir dengesizliğe yol açtığı görülüyor. Konut karşılığı vatandaşlık uygulamasının bu denge üzerindeki etkileri tartışma konusu olmaya devam edecek gibi görünüyor.