Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir yaşamının güvenli ve sorunsuz sürdürülebilmesi amacıyla Bakım Onarım Otomasyon Merkezi (BOOM) ile birçok hizmete uzaktan müdahale ediyor. Sistem sayesinde yaya üst geçitlerindeki yürüyen merdivenler ve asansörler, hareketli duba ve bariyerler, hizmet binalarındaki ısıtma sistemleri, araç alt geçitlerindeki drenaj sistemleri gibi kritik altyapı unsurları anlık olarak takip ediliyor ve herhangi bir sorun veya arıza ortaya çıktığında ekipler hızlı bir şekilde müdahalede bulunuyor.

Tüm Sistemler Canlı Takip Ediliyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, BOOM Sistemi'nin önemini şu şekilde vurguluyor: "Belediyemiz bünyesindeki yaya üst geçitlerinde bulunan asansörler ve yürüyen merdivenler, hareketli duba ve bariyerler, hizmet binalarımızdaki ısıtma sistemleri, araç alt geçitlerindeki drenaj sistemleri ve bunların kesintisiz çalışmasını sağlayan jeneratör ve UPS’leri uçtan uca bütünsel ve anlık olarak takip ediyoruz. BOOM Merkezi’nde görevli personelimiz tarafından canlı olarak yönetilen bu yenilikçi sistem sayesinde, hemşehrilerimizin güvenliği ve konforu için kritik olan bu altyapı unsurlarının performansını sürekli olarak izliyoruz. Herhangi bir sorun veya arıza ortaya çıktığında ekiplerimiz hızlı bir şekilde müdahalede bulunuyor."

Konya Arizalari 1

Maliyetlerde %80 Tasarruf, Hizmet Kalitesinde %90 Artış

Tek bir ekrandan kontrol edilebilen sistemin kurulumu sonrasında; maliyetlerde %80 tasarruf, sunulan hizmet kalitesinde %90 artış, insan kaynaklı gözlem hatalarında ise %94 azalış sağlandı. Başkan Altay, bu sayede Konya'nın daha yaşanabilir ve güvenli bir şehir haline geldiğini belirterek, "Umuyorum ki bu uygulamamız da başka şehirlere örnek olacaktır. Amacımız şehrimizi daha yaşanabilir ve güvenli bir şehir haline getirerek tüm vatandaşlarımızın yaşam standardını artırmak. Bu hedef doğrultusunda çalışmaya, gayret etmeye bundan sonra da devam edeceğiz inşallah" dedi.

BOOM Sistemi Vatandaşa Güven Veriyor

Bütünsel olarak Türkiye’de ilk olan BOOM Sistemi ile söz konusu altyapı unsurlarında herhangi bir arıza oluşması durumunda sorun hemen teknik ekibe ulaşıyor ve anında tamir edilebiliyor. Örneğin; bir yürüyen merdivenin durması veya arıza vermesi halinde uzaktan erişimle çalıştırma ve durdurma işlemleri merkezden canlı olarak sağlanıyor. Asansörde meydana gelen arızada, vatandaşların olası mahsur kalması durumunda uzaktan sesli erişim sistemi ile vatandaşın kendini güvende hissetmesi ve panik durumlarının önüne geçilmesi sağlanıyor.

Kule Site'de Boykot Eylemi Arbedeye Döndü: Sandalyeler Havada Uçuştu Kule Site'de Boykot Eylemi Arbedeye Döndü: Sandalyeler Havada Uçuştu

Konya Arizalari 2

Alt Geçitlerdeki Su Baskınlarının Önüne Geçiliyor

Araç alt geçitlerinde bulunan pompa istasyonlarının uzaktan erişimle kontrol edildiği BOOM’da olumsuz hava şartlarında meydana gelebilecek su baskınlarında uzaktan erişim sistemi ile su seviyeleri takip edilerek pompa müdahaleleri yapılıp arızaları anlık olarak tespit ediliyor. Ayrıca yaya yürüyüş yollarındaki araç giriş-çıkış kontrollerinin sağlanması için kurulan duba ve bariyer sistemlerinin de uzaktan erişimle kontrolleri sağlanıyor.