Türkiye, bu yaz aylarında sıcak hava dalgaları ve yüksek hava sıcaklıkları ile mücadele ederken, su kaynaklarına serinlemeye gitmek isteyen vatandaşlar arasında artan boğulma vakalarıyla karşı karşıya kaldı. 1 Haziran ile 31 Ağustos tarihleri arasında ülke genelinde kaydedilen verilere göre, su kaynaklarına giren ya da kaza sonucu suda boğulan 216 kişi yaşamını yitirdi.

Konya'daki imam Seyfullah Akyiğit'e soruşturma açıldı Konya'daki imam Seyfullah Akyiğit'e soruşturma açıldı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, denizler, göller, göletler, barajlar, akarsular ve sulama kanalları, serinlemek isteyen vatandaşlar için cazip birer seçenek haline geldi. Ancak sıcaklığın artmasıyla birlikte, su kaynaklarında güvenlik önlemlerine rağmen boğulma vakaları arttı. Yetkililer, sıcak hava koşullarında suya girmeyi düşünenleri uyararak dikkatli olmalarını ve güvenlik kurallarına uymalarını istedi.

Ülke genelinde yaşanan bu trajik vakaların istatistikleri ise şu şekilde: Haziran ayında 47 kişi, Temmuz ayında 76 kişi, Ağustos ayında ise 93 kişi suda kaybedildi. En yüksek kayıp, 13 Ağustos'ta 12 kişinin yaşamını yitirdiği tarih olarak kaydedildi.

Boğulma vakalarının nedenleri arasında zıpkınla balık avına gidenlerden nehre düşenlere ve gölette teknelerin batmasına kadar çeşitli olaylar bulunuyor. Bu trajik vakaların birçoğu, su kaynaklarına yakın yerleşim bölgelerinde gerçekleşti.

KONYA'DA DA VAKA ÇOK

Konya'da Beyşehir Gölü'nde batan teknede bulunan 3 kişi, Halkapınar ilçesinde sulama kanalına giren 3 kişi, Ardıçlı Göleti'nde 1 kişi, Altınapa Barajı'nda 1 kişiyle Ereğli ilçesinde sulama göletine giren 1 kişi kayıtlara geçen boğulma vakaları arasına girdi.