Konya'nın şehir merkezindeki trafik sorununa çözüm olacak Konya Çevre Yolu'nun 3. etabı için ihale açıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ihalede, Boruktolu-Hatıp (Meram) arasındaki 14 kilometrelik bölümün etüt ve proje çalışmaları yapılacak.

İhale, 9 Ocak 2024 tarihinde yapılacak. İhaleyi kazanan firma, etüt ve proje çalışmalarının ardından yolun yapım ihalesine de katılabilecek.

Konya Çevre Yolu, toplam 122 kilometre uzunluğunda ve 3 etaptan oluşuyor. 1. ve 2. etaplar tamamlanma aşamasına gelmiş durumda. 3. etap ise, Meram viyadüğü hariç proje çalışmaları tamamlanmış durumda.

Konya Çevre Yolu'nun tamamlanması, kentin özellikle şehir merkezindeki trafik sorununa önemli bir çözüm olacak. Yolun, 600 gün içinde tamamlanması hedefleniyor.

konya-cevreyolu-ihalesi-harita

Konya Çevre Yolu nerelerden geçiyor?

1. Kısım
22 km olup Konya-Karaman veKonya-Ereğli yolları arasında bağlantıyı sağlayacaktır. Bugüne kadar 22km'si Bitümlü Sıcak Karışım Kaplamalı Bölünmüş Yol olarak tamamlanmıştır. 2 adet köprülü kavşak (Karaman yolu ayrımı ve Ereğli yolu ayrımı) tamamlanmıştır. Sene sonunda trafiğe açılabilecektir.

Konya'nın şehidi var: Uzman Çavuş Cebrail Acar şehadet şerbetini içti Konya'nın şehidi var: Uzman Çavuş Cebrail Acar şehadet şerbetini içti

2. Kısım
46 km olup Konya-Ereğli, Konya-Aksaray, Konya-Ankara, Konya-Afyon yolları arasında bağlantıyı sağlayacaktır. Bu kesimde 2018 yılında 13 km toprak işleri, 17 km sanat yapıları seviyesinde yapılaşma tamamlanmıştır.

3.Kısım
54 km olup, Konya-Afyon, Konya-Beyşehir, Konya-Seydişehir ve KonyaKaraman yolları arasında bağlantıyı sağlayacaktır. Meram viyadüğü hariç proje çalışmaları tamamlanmış olup Yatırım Programına alınması halinde ihale edilecektir.

Editör: Haber Merkezi