Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2024 itibarıyla BIST 100 ve BIST 50 endekslerinde değişiklik yapılacak.

NTV'de yer alan habere göre, BIST 100 endeksine ASCE GYO, Biotrend, Boğaziçi Beton, Enerya Enerji, İzdemir Enerji, Kaleseramik, SDT Uzay ve Savunma ile Tatlıpınar Enerji dahil edilecek. Akfen GYO, Gen İlaç, Global Yatırım Holding, İmaş Makina, Kızılbük GYO, Pasifik GYO, Sinpaş GYO ve Vestel Beyaz ise endeksten çıkarılacak. Say Yenilenebilir enerji, Fenerbahçe ve Türkiye Sigorta ise BIST 100 için yedek pay olarak açıklandı.

BIST 50 endeksine Alfa Solar Enerji, Borusan Boru, Kaleseramik ve Ülker Bisküvi dahil edilecek. Aksa Enerji, Anadolu Efes, TSKB ve Vakıfbank ise BIST 50'den çıkarılacak. Zorlu Enerji, Şok Marketler ve Vakıfbank ise yedek pay olacak.

Sürdürülebilirlik endeksine Kimtesk Poliüretan ile SASA Polyester'in alınacağı kaydedildi. BIST 30, BIST likit banka endeksi ve BIST banka dışı likit 10 endeksinde değişiklik olmayacağı belirtildi.

Bu değişiklikler, endeks yatırım fonları ve endeks ETF'leri gibi endeks takip eden yatırım araçlarında önemli değişikliklere neden olabilir. Bu yatırım araçları, endeksteki payların ağırlıklarını dikkate alarak yatırım yapar. Bu nedenle, bir payın endeksten çıkarılması, bu yatırım araçlarının performansını olumsuz etkileyebilir.

Konya'nın Düğün Salonu Devi Atiker De Luxe Kapılarını Kapattı! Konya'nın Düğün Salonu Devi Atiker De Luxe Kapılarını Kapattı!

imas-makina-son-durum

Konya firması İmaş Makina'ya endeksten çıkarma

İmaş Makina Sanayi Anonim Sirketi (IMASM) olarak listede yer alan İmaş Makina, BIST 100 endeksinden çıkarılacak. İmaş Makina, Konya'da faaliyet gösteren makine ve ekipman üretimi yapan bir şirkettir.

Borsa İstanbul'da "Endeksten Çıkarma" neden yapılır?

Borsada endeksten çıkarma, Borsa İstanbul'da işlem gören payların gruplar halinde oluşturduğu endekslerden bir payın çıkarılmasıdır. Endeksten çıkarma, aşağıdaki nedenlerle yapılabilir:

  • Payın fiili dolaşımdaki pay oranı, piyasa değeri veya işlem hacmi gibi kriterlerden herhangi birinde olumsuz bir değişim olması durumunda, bu pay endeksten çıkarılabilir. Örneğin, BIST 30 endeksi kapsamında yer alan bir payın fiili dolaşımdaki pay oranı %10'dan %5'e düşerse, bu pay endeksten çıkarılabilir.
  • Bir şirketin halka arzı sonrasında, halka arz edilen paylar fiili dolaşımdaki pay oranını düşürürse, bu payların yerine yedek paylardan biri endeks kapsamına alınır. Bu durumda, halka arz edilen payların bulunduğu şirket endeksten çıkarılabilir.
  • Bir şirketin hisselerinin birleştirilmesi veya bölünmesi sonrasında, fiili dolaşımdaki pay oranı değişirse, bu paylar endeksten çıkarılabilir.
  • Bir şirketin hisselerinin geri alınması veya elden çıkarılması sonrasında, fiili dolaşımdaki pay oranı değişirse, bu paylar endeksten çıkarılabilir.
  • Bir şirketin faaliyetlerini durdurması veya tasfiye edilmesi durumunda, bu şirketin payları endeksten çıkarılabilir.

Endeksten çıkarma işlemi, Borsa İstanbul tarafından belirlenmiş bir takvim doğrultusunda yapılır. Endeksten çıkarılan paylar, yedek paylardan biri ile değiştirilir.

Endeksten çıkarma işlemi, endeks yatırım fonları ve endeks ETF'leri gibi endeks takip eden yatırım araçlarında önemli değişikliklere neden olabilir. Bu yatırım araçları, endeksteki payların ağırlıklarını dikkate alarak yatırım yapar. Bu nedenle, bir payın endeksten çıkarılması, bu yatırım araçlarının performansını olumsuz etkileyebilir.