Türkiye'nin küçükbaş hayvan yetiştiriciliği sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Konya, çiftçilerin ve iş insanlarının gözdesi haline geliyor. Binlerce insanın geçimini sağladığı bu alanda en çok koyun ve keçi yetiştiren illerden biri olan Konya, şimdi de büyük bir satış etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

Konya'nın Sarayönü ilçesinde bulunan Gözlü Tarım İşletmesi, 2.394 baş koyunu açık artırma ile yeni sahiplerine kavuşturacak. Tarım işletmesi daha önce binlerce kuzuyu satışa sunarak adından söz ettirmişti, ancak bu defa koyunların satışa çıkmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Satışa sunulacak koyunlar, farklı cinslere ait gruplar halinde alıcılarını bekliyor. Reforme Akkaraman Koyun, Reforme Bafra Koyun Melez Erkek Kuzu, Acıpayam Koyun ve Bafra-Acıpayam Melezi Reforme Koç gibi çeşitli cinslerdeki koyunlar, canlı ağırlık üzerinden açık artırma ile sahiplerini bulacak.

Konya'nın bereketli topraklarında yetişen ve bakımı kolay olan koyunlar, çiftçilerin ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin büyükbaşa göre daha kazançlı olması, sektöre olan ilgiyi artırıyor. İş insanlarının dahi bu alana yatırım yaparak büyük koyun sürüleri oluşturduğu Konya'da, hayvancılığın ekonomiye olumlu katkıları gözlemleniyor.

Sarayönü Gözlü Tarım İşletmesi'nde gerçekleşecek olan açık artırma etkinliği, 6 Eylül Çarşamba günü saat 14:30'da başlayacak. Konya'nın Sarayönü ilçesine 28 kilometre mesafedeki işletme merkezinde Alım Satım ve İhale Komisyonu gözetiminde gerçekleştirilecek olan etkinlik, hayvan yetiştiricileri ve iş insanları için heyecanla bekleniyor. İşletme, Konya merkezine ise 60 kilometre mesafede yer alıyor.

Konya'da düzenlenecek bu büyük açık artırma etkinliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemini bir kez daha vurgularken, çiftçilerin, iş insanlarının ve sektör paydaşlarının buluşmasına zemin hazırlıyor.

Bu satışa katılmak isteyenlerin önceden belirlenmiş olan teminatları yatırmaları gerekiyor.

İhalenin ayrıntılarına göre, geçici teminat, muhammen tutarın % 5’i oranında belirlenmiş ve 467.086,13 TL olarak hesaplanmıştır. Kesin teminat ise ihale tutarının % 10'u olarak belirlenmiştir. İhaleye katılmak isteyen müşteriler, geçici teminatlarını yatırarak ihalenin tamamına katılabilecekleri gibi, istedikleri sayıda partinin teminatını yatırarak da ihalede yer alabileceklerdir.

Geçici teminatların yatırılması için işletme veznesi kullanılabileceği gibi, T.C. Ziraat Bankası Sarayönü Şubesi'ndeki belirtilen hesaba yatırılan teminatlar da kabul edilecektir. Teminatın yatırıldığını gösteren makbuz, ihale komisyonuna ibraz edilmelidir.

konya-sarayonu-gozlu-koyun-satisi-liste

İhale ile ilgili tüm şartnameler, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün Ankara'daki adresinde ve Gözlü Tarım İşletmesi'nde görülebilir. Özellikle belirtilen teminatlar ve ihale usulleri, TİGEM Alım-Satım ve İhale Yönetmeliği esaslarına uygun olarak gerçekleşecektir. Bu nedenle ihale, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ve 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'na tabi olmayacak ancak TİGEM Alım-Satım ve İhale Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde düzenlenecektir.

İletişim Bilgileri:

Adres: Gözlü Tarım İşletmesi Müdürlüğü, 42430 Sarayönü/KONYA

Telefon: 0.332.6228701 / 6228702

Faks: 0.332.6228707

E-posta: gözlü[email protected]

Editör: Haber Merkezi