Konya Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda hizmet kalitesini artırmak için teknolojiden yararlanıyor. Son olarak, Avrupa Birliği ve TÜBİTAK işbirliğiyle Justice Projesi kapsamında harita tabanlı analizler başlatıldı. Bu sayede şehirdeki toplu ulaşım ağının daha etkin ve erişilebilir hale getirilmesi hedefleniyor.

Harita Üzerinde Ulaşım Süreleri Görüntüleniyor

Proje kapsamında, şehir merkezlerinde toplu ulaşım araçları kullanılarak belirli noktalara ulaşımla ilgili analizler gerçekleştiriliyor. Hazırlanan yazılım ile harita üzerinde oluşturulan ulaşım süreleri ile kişinin bulunduğu noktadan gitmek istediği yere Büyükşehir'e ait toplu ulaşım araçlarıyla ne kadar sürede ulaşabileceği tespit ediliyor.

Konya Ulasim Sorunu Cozulecek 1

Engelliler de Unutulmuyor

Çalışmada ayrıca fiziksel ve görme engellilere yönelik de analizler bulunuyor. Bu sayede dezavantajlı grupların toplu ulaşıma erişiminin kolaylaştırılması ve daha kapsayıcı bir toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Konya Ulasim Sorunu Cozulecek 2

TOKİ Konya'da 32 İşyeri ve 1 Konutu Satışa Çıkardı! TOKİ Konya'da 32 İşyeri ve 1 Konutu Satışa Çıkardı!

Justice Projesi ile 3 Yıllık Dönüşüm

Üç şehirde 36 ay sürecek Justice Projesi kapsamında, sivil toplum kuruluşları, engelliler, yaşlılar ve düşük gelirli vatandaşlarla da görüşmeler yapılarak toplu ulaşım sisteminin her kesime hitap etmesi sağlanacak.