Konyalılar Dikkat! Bu Yollar Trafiğe Kapalı Olacak Konyalılar Dikkat! Bu Yollar Trafiğe Kapalı Olacak

Konya'da Kurban Bayramı Güvenliği İçin Yoğun Tedbirler Alındı

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Kurban Bayramı tatili boyunca şehirde güvenli ve huzurlu bir ortam sağlamak amacıyla toplam 8 bin 855 personelin görev yapacağını duyurdu. Vali Özkan, kamu hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi ve vatandaşların bayramı huzur içinde geçirebilmesi için ilgili kurumların koordinasyon içinde çalıştığını belirtti.

Bayram İçin Alınan Güvenlik ve Asayiş Tedbirleri

Vali Vahdettin Özkan, bayram öncesi ve bayram süresince alınan tedbirlerle ilgili yaptığı açıklamada, Konya'da kurbanlık hayvan satışının yapıldığı pazarlar ve kurban kesim yerlerinin sıkı bir şekilde denetleneceğini ifade etti. Denetimlerin İl Müftülüğü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve kolluk kuvvetlerinden oluşan ekipler tarafından yapılacağını belirtti.

Emniyet ve Asayiş Tedbirleri: 8 Bin 855 Personel Görevde

Vali Özkan, bayramın huzurlu geçmesi için 8 bin 855 personelin görev yapacağını ve emniyet ile asayiş tedbirlerinin yoğunlaştırıldığını vurguladı. Özkan, "Temennimiz ve amacımız, manevi değerlerimizin bereketli mevsimi Kurban Bayramı'nı tek bir vatandaşımızın bile burnu kanamadan sevdikleriyle birlikte huzurla geçirmelerini sağlamak" dedi. Ayrıca vatandaşlardan trafik kurallarına uymaları, aşırı hız yapmamaları, emniyet kemeri takmayı ihmal etmemeleri, araç kullanırken cep telefonu kullanmamaları ve uykusuz yola çıkmamaları konusunda da ricada bulundu.

Konya Valisi

Mayıs Ayında Suç Aydınlatma Oranı Yüzde 90

Vali Özkan, suç ve suçlu ile mücadele çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Mayıs ayında Konya'da suç aydınlatma oranının yüzde 90 olduğunu belirten Özkan, malvarlığına karşı işlenen suçların yüzde 66'sının, topluma karşı işlenen suçların yüzde 95'inin, hırsızlıkların yüzde 67'sinin ve dolandırıcılık suçlarının yüzde 51'inin aydınlatıldığını kaydetti. Ayrıca, kasten öldürme, cinsel saldırı ve yağma (gasp) gibi suçların yüzde 100 oranında aydınlatıldığını söyledi.

Zehir Tacirlerine Göz Açtırılmıyor

Vali Özkan, Mayıs ayında zehir tacirlerine yönelik 527 operasyon gerçekleştirildiğini ve 103 kişinin tutuklandığını açıkladı. Kaçakçılık ve organize suç örgütlerine yönelik operasyonların devam ettiğini belirten Özkan, bu kapsamda 11 kişinin gözaltına alındığını ve 5 kişinin tutuklandığını ifade etti.

Konya'da Terörle Mücadele ve Düzensiz Göçle Mücadele

Konya'da Mayıs ayında terörle mücadele kapsamında 10 operasyon gerçekleştirildiğini söyleyen Vali Özkan, 26 şahsın gözaltına alındığını ve 14'ünün tutuklandığını kaydetti. Göçmen kaçakçılığı organizatörleri ve düzensiz göçmenlere yönelik son bir ayda gerçekleştirilen 12 operasyon neticesinde 18 göçmen kaçakçısının yakalandığını ve 10'unun tutuklandığını açıkladı.

Aranan Şahısların Yakalanması İçin Operasyonlar Sürüyor

Vali Özkan, kamu düzeninin sürekliliğinin sağlanması ve suçlularla mücadele için aranan şahısların yakalanmasına yönelik operasyonların devam ettiğini vurguladı. Mayıs ayında 105 operasyon gerçekleştirildiğini ve 230 şahsın tutuklandığını belirtti. Vali Özkan, huzur ve güven ortamını tesis ettikleri için kolluk birimlerine teşekkür ederek, açıklamasında İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Cemil Lütfi Özkul ve İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut'un da hazır bulunduğunu belirtti.

Editör: Haber Merkezi