Konya, yaz mevsimine hızlı bir giriş yaparken, aşırı sıcaklar kapıda. Meteoroloji İşleri, önümüzdeki hafta için yaptığı güncel tahminlerde, Konya'da sıcaklıkların 32 dereceye kadar çıkacağını belirtti.

Hindistan'da Aşırı Sıcaklar Can Alıyor

Hindistan, etkisini sürdüren aşırı sıcak hava dalgasıyla mücadele ederken, ülkenin farklı bölgelerinde can kayıpları yaşanıyor. Yetkililerin açıklamalarına göre, sıcak hava dalgası nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 43'e yükseldi. Bihar eyaletinde 10’u seçim görevlisi olmak üzere 19 kişi, Odisha eyaletinde ise 10 kişi yaşamını yitirdi. Jharkhand eyaletinde sıcaklık 47 derecenin üzerine çıkarken, en az 4 kişi hayatını kaybetti. Hindistan'ın orta eyaletlerinden Madhya Pradesh ve Uttar Pradesh'te 2’şer kişi yaşamını yitirirken, Rajasthan eyaletinde 5 can kaybı yaşandı. Başkent Yeni Delhi’de 52.9 derece ile tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı ve 40 yaşındaki bir işçi hayatını kaybetti.

Konya Hava Durumu 03 Haziran 2024

Konya'da Sıcaklıklar Yükseliyor

Konya'da Operasyon Günü: 2 Gözaltı ve Sonrasında Tutuklama Konya'da Operasyon Günü: 2 Gözaltı ve Sonrasında Tutuklama

Konya'da da sıcaklıklar hızla yükseliyor. Meteoroloji İşleri'nin yaptığı güncel hava tahminlerine göre, önümüzdeki hafta Konya'da sıcaklıkların 32 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Daha önce 30 derece olarak tahmin edilen sıcaklıkların yeni verilerle birlikte 32 dereceye yükselmesi, yaz mevsiminin Konya'da oldukça sıcak geçeceğinin habercisi.

Vatandaşlara Uyarı

Yetkililer, vatandaşları aşırı sıcaklara karşı dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı. Özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin sıcak havalarda dışarı çıkmamaları öneriliyor. Konya'da önümüzdeki dört gün boyunca hava sıcaklıklarının 32 dereceye kadar yükseleceği ve kuru bir hava olacağı belirtiliyor. Nem oranının orta seviyelerde olduğu Konya'da, 07 Haziran 2024 Cuma günü yağmur beklentisi de mevcut.

Sıcaklıkların hızla arttığı bu günlerde, vatandaşların bol su tüketmeleri, güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları ve serin yerlerde bulunmaları hayati önem taşıyor. Sağlık yetkilileri, sıcak çarpmasına karşı önlem alınması gerektiğini vurguluyor.