Son dönemlerde artan deprem endişeleri üzerine Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ercan önemli bir açıklama yaptı. Ercan, olası risklerden uzak durmak isteyenler için 9 güvenli ili sıraladı. Listede Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu ve Zonguldak yer aldı.

Konya Deprem Riski Altında mı?

Prof. Dr. Övgün Ercan'ın açıklamasına göre, deprem riskinden uzakta yaşamak isteyenler için ideal bölgeler arasında yer almayan Konya, listenin dışında kaldı. Ercan, Konya'nın aktif fay hatlarına yakınlığı ve jeolojik yapısı nedeniyle deprem riski taşıdığını belirtti.

Konya'da Deprem Riski Gözler Önüne Seriliyor: En Az 6 İlçe Tehlike Altında Foto Galeri: Konya'da Deprem Riski Gözler Önüne Seriliyor: En Az 6 İlçe Tehlike Altında

Konya'da hangi ilçe ne kadar tehlikede? İşte Konya'nın deprem risk bölgeleri Foto Galeri: Konya'da hangi ilçe ne kadar tehlikede? İşte Konya'nın deprem risk bölgeleri

Konya'nın yüzde 47,8'i risk altında Foto Galeri: Konya'nın yüzde 47,8'i risk altında

Uzman Tavsiyesi: Depremden Uzak Yaşam İçin Göç Mü?

Prof. Dr. Övgün Ercan, "Deprem korkusu yaşamak istemeyenler; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak'a taşınabilir." ifadeleriyle bu illeri tercih edenlere seslendi. Yeşil doğasıyla, deniziyle ve güvenli yaşamıyla öne çıkan bu iller, deprem riskinden uzak durmak isteyenler için alternatif olabilir.

Editör: Haber Merkezi