Konya dilencilerin uğrak noktası olmaya devam ediyor. Başta ramazan ayı ve Şeb-i Arus dönemleri olmak üzere her mevsim akın akın Konya'ya gelen dilenci şebekeleri ve yerleşik dilenciler, insanların duygularını sömürerek haksız kazançlar elde etmeye devam ediyor.

Hemen her köşe başında görmeye alışık olduğumuz, zaman zaman yolda yürüyen insanları bile yolundan çevirip rahatsız eden dilencilerin taktikleri ise dikkat çekiyor.

BBN'de yer alan habere göre Konya'daki dilencilerin en fazla kullandığı yöntemlerden birisi, market ve fırın önlerine yanlarında bir çocuk ile oturmak. Bir dönem boş mutfak tüpü ile gerçekleştirdikleri bu eylemi son dönemde “bana marketten şunu şunu alabilir misin?” diyerek siparişe döndüren dilenciler, kandırdıkları insanlar vasıtasıyla marketten ürün alan ya da içeri geri dönmeye üşenenlerin verdiği paralarla haksız kazançlar elde ediyor.

Dilencilerin bir başka etkili yöntemi ise çöp bidonları önünde beslenme taktiği. Yanlarında getirdikleri ekmek ve diğer yiyecekleri çöpten toplamış gibi yemeye başlayan ve insanları can evinden vuran dilenciler bu usulle de hatırı sayılır miktarda gelir elde ediyor.

Dilencilerin bu türden eylemleri, vatandaşların tepkisini çekiyor. Vatandaşlar, dilenciliğin bir meslek haline geldiğini ve bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Yetkililer ise dilencilik yapanlara yönelik denetimlerin artırılması için çalışmalar yürütüyor.