Konya'da Kiralık Daire Fiyatları Yükseliyor

Konut kiralarında yüzde 25 zam sınırı uygulamasının kalkması ile birlikte konut piyasası karıştı. Temmuz ayı itibariyle kiralarda fahiş artışlar meydana gelirken, yüzde 65'lik zam sınırına uyulmadığı belirtiliyor.

Kiralarda Fahiş Artışlar ve Boş Dairelerde Gerileme

İçinde kiracı olan dairelerin kiralarında fahiş artışlar yaşanırken boş dairelerde gerilemeler görüldü. Emlakçılar, bu ay için geçerli olan yüzde 65 zam sınırına uyulmadığını ve sosyal konut ihtiyacının arttığını vurguluyor.

Konya İçin Kritik Günler İleride

Bazı internet satış sitelerinde Konya'da konut fiyatlarının yüzde 20 seviyesinde arttığı görülüyor. Bir öğrenci kenti olan Konya'da 5 üniversite bulunuyor. Yapılan son sınavla birlikte kentte öğrenci sayısının tercihler sonrasında artması bekleniyor. Bu durum da önümüzdeki günlerde kira fiyatlarının artacağına işaret ediyor.

Emlakçıların Görüşleri: "Zam Sınırına Uyulmuyor"

Emlakçılar, yüzde 25 zam sınırı varken bu kurala uyulmadığını ve zam sınırının kalkması ile birçok ev sahibinin çok uç noktalarda kira fiyatlarına zam yaptıklarını düşünüyor.

Asgari Ücret ve Konut Kirası İlişkisi

Asgari ücrete zam yapılmadı. An itibariyle Türkiye'de asgari ücret 17 bin 2 lira. Konya'da emlak sahipleri ise konutlarını memurlara ve devlet çalışanlarına kiraya verme hesaplarında.

Konya'da 3+1 Konutların Kira Fiyatları

Konya'nın merkez 3 ilçesinde an itibariyle 3+1 konutların aylık kirası 11 bin liradan başlıyor. Konumuna ve durumuna göre Konya'da en pahalı 3+1 kiralık daire 35 bin liraya kadar çıkmış durumda.

Temmuz 2024 Kira Zam Oranı Açıklandı

TÜFE'deki (2003=100) değişim 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,64, bir önceki yılın Aralık ayına göre %24,73, bir önceki yılın aynı ayına göre %71,60 ve on iki aylık ortalamalara göre %65,07 olarak gerçekleşti.

Açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması 2024 Temmuz ayı resmi kira artış oranı olarak uygulanacak. Buna göre Temmuz 2024 kira artış oranı 12 aylık ortalamalara göre yüzde 65,07 oldu. Açıklanan bu rakam ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek tavan zam oranı oluyor.

Kiracılar ve Ev Sahipleri Karşı Karşıya

Yaşanan bu durumlar yine ev sahipleriyle kiracıları karşı karşıya getirecek gibi görünüyor. Yüksek kira artışları nedeniyle kiracılar zor durumda kalırken, ev sahipleri de artan maliyetleri kira fiyatlarına yansıtma eğiliminde.

Konya'daki bu tesiste yok yok! 301 milyona malolacak Konya'daki bu tesiste yok yok! 301 milyona malolacak

Bu gelişmeler, önümüzdeki dönemde konut piyasasında daha fazla gerilime ve tartışmaya neden olabilir. Kiracıların ve ev sahiplerinin haklarını korumak için alınacak önlemler ve yasal düzenlemeler büyük önem taşıyor.

Editör: Haber Merkezi