Deprem gündemi nedeniyle korku içinde gelecek haberleri takip eden vatandaşlar bugün Konya'da gökyüzüne bakınca korkuya kapıldı. Ay çevresindeki ışık kümesini gören vatandaşlar kameralarıyla çektikleri görüntüleri haber merkezimize iletti.

AY ÇEVRESİNDEKİ IŞIĞIN SEBEBİ NE? (22° hale nedir?)

Genellikle kış mevsiminde açık ve az bulutlu havalarda ayın ışıklarının yansıması ve bulutlara tekrar çarparak dönmesiyle oluşan ışığa 22 derece hale deniliyor.

konya-ay-etrafindaki-isik

Kaynaklardan derlenen bilgilerde şu cümleler yer aldı:

22° hale, Güneş veya Ay etrafında, altıgen buz kristalleri sebebiyle çember şeklinde görünen bir optik fenomendir. Bu optik fenomen Güneş etrafında oluşursa, Güneş halesi, Güneş Aylası. Ay etrafında oluşursa, Ay halesi ya da Ay Aylası isimleriyle de bilinmektedir.

22° hale, yoğunlukla kış mevsiminde ortaya çıkmaktadır. Bu etkinin ortaya çıkması için gereken etken gökyüzündeki bulut tipleridir. Yüksek stratiform bulut türü olan, Sirrüs bulutları hale oluşumu için en temel hava koşulunu sağlamaktadır.

Sirrüs bulutlarının yükseltisi sebebi ile sahip olduğu yoğun altıgen prizma buz kristalleri, Ay'ın Güneş'ten yansıttığı ya da doğrudan Güneşin sahip olduğu ışık, yaklaşık 22° de altıgen prizma buz kristalleri içerisinde kırılır.

Bu kırılma sonrası Ay'ın ya da Güneşin çevresinde yarıçaplı bir çember oluşur. Oluşan bu çember hale olarak adlandırılır.

Bir çöp ev olayı da Konya'dan! İkinci Muhammet vakası Bir çöp ev olayı da Konya'dan! İkinci Muhammet vakası

Bu optik olay her zaman tam bir çember şeklinde olmamaktadır. Circumscribed halesi yanlardan basık oval bir şekilde de görülebilir. 22° hale, yılda 100 güne kadar görülebilir.

Bu da gökkuşaklarından çok daha sık olduğunu göstermektedir.