Konya'da her kış mevsiminde ortaya çıkan hava kirliliği sorunu bu yıl da devam ediyor. Hava kalitesi ölçüm merkezlerinden gelen verilere göre, şehir merkezindeki 4 bölgede hava kalitesinde ciddi düşüş yaşanıyor.

Özellikle iş yerlerine seyir halindeki araçların yaptığı gaz salınımı nedeniyle şehirde nefes almak zorlaşıyor. Artan nüfusu ve toplu ulaşım kullanmamaktaki ısrarı Konya'nın başına bela olmuş durumda.

Kış mevsimi nedeniyle soğuyan, yağışsızlık nedeniyle de sirküle olmayan hava kütlesi çukurda bulunan Konya'nın üstünde bir kara bulut gibi bekliyor. Yüksek kesimlerde herhangi bir sorun yok ancak şehir merkezi bazı gruplar için büyük risk oluşturuyor.

2016 yılında Konya Valiliği de vatandaşları uyarmıştı. Valilikten yapılan açıklamada, "Yaşlılar, engelliler, hamileler ve küçük çocuklar ile astım gibi kronik rahatsızlığı olanları zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları tavsiye edilmektedir" cümlelerine yer verilmişti.

konya-hava-kalitesi-toplu

Hava kirliliğinin etkilerinden korunmak için alınabilecek bazı tedbirler şu şekilde sıralanabilir:

  • Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın.
  • Dışarı çıktığınızda maske takın.
  • Kapalı ortamlarda havalandırmayı sağlayın.
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
  • Bol sıvı tüketin.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Konya'da bulunan 7 istasyondan derlenen hava kalitesi verileri ise şu şekilde:

konya-hava-kalitesi-1

konya-hava-kalitesi-2

konya-hava-kalitesi-3

konya-hava-kalitesi-4

konya-hava-kalitesi-5

konya-hava-kalitesi-6

konya-hava-kalitesi-70