Siyasette birleşmelerin yanı sıra ayrılıkların konuşulduğu günler başladı. 2024 yerel seçimleri öncesinde CHP, genel başkan seçimi gerçeklştirdi. İYİ Parti'de ise yolsuzluk iddiaları parti tabanını rahatsız etti.

CHP VE İYİ PARTİ'DE ÇALKANTILI SÜREÇ

Çalkantılı bir süreçten geçen iki parti muhalif kanadı temsil ediyor. Ana muhalefet olarak addedilen iki partiden CHP'de ise terör örgütleriyle adı geçen isimlere gösterilen sıcak tavırlar nedeniyle büyük endişe hakim.

İYİ PARTİ ÇIKIŞ ARIYOR

Milliyetçi söylemleriyle dikkat çeken ve bu sebeple CHP'yle arasına mesafe koyan Meral Akşener'in son günlerdeki atılımları ise 2023 seçimlerinde yaşanan sorunlu süreci unutturacağa benziyor. Siyasete "özübaşımız" söylemini kazandıran Akşener'in kararlı duruşunun yerel seçimlerde işe yarayıp yaramayacağı da merak konusu.

meral-aksener

İYİ PARTİ SIFIR ÇEKTİ

Konya'nın tüm ilçeleriyle Büyükşehir'e aday çıkarması beklenen İYİ Parti'de yerel seçimler büyük bir sınav gibi görünüyor. Partinin an itibariyle Konya'da seçilmiş herhangi bir belediye başkanı bulunmuyor. Bu durum ise partinin özgüvensiz bir biçimde seçime gireceğine işaret ediyor.

ak-parti-secim-sonucu-ilk-paragraf

CHP KONYA'DA SON DURUM

CHP, geçtiğimiz yerel seçimlerde Tuzlukçu Belediyesi'ni kazanabilmişti. Dikkat çeken bir oy oranı yakalayan Nurettin Akbuğa'nın CHP-İYİ Parti ittifakının çatlaması nedeniyle koltuğu zora girecek gibi görünüyor. 2019 seçimlerinde MHP adayıyla arasında az bir oy farkı olan CHP'nin Tuzlukçu'yu Cumhur İttifakı'na kaptırması ise olası görünüyor.

GENEL SEÇİM SONUÇLARI ELE VERİYOR

Son yapılan genel seçimlerde Tuzlukçu'da Cumhur İttifakı partileri AK Parti ve MHP'nin Millet İttifakı'na büyük fark atmıştı. İYİ Parti ve CHP'den oluşan blok %38,9 oy oranına sahipken Cumhur İttifakı %56,53 oy oranıyla seçimi tamamlamıştı.

03-tuzlukcu-secim-sonuclari

Parti bazında değerlendirildiğinde ise AK Parti %42,55, MHP %11,50, YENİDEN REFAH %1,81, BBP %0,67 oy oranına sahip. Diğer tarafta ise CHP %27,78, İYİ Parti %11,12'lik oy oranına sahip.

TEK BELEDİYESİNİ DE KAYBEDECEK

İYi Parti desteğinden mahrum kalacak olan CHP'nin Konya'da kazandığı tek belediyeyi de Cumhur İttifakı'na kaptırması olası görünüyor. Bir anlamda İYİ Parti'nin CHP'yle bağını koparması AK Parti'nin zaferine işaret ediyor.

02-tuzlukcu-genel-secim-sonuclari-parti

KONYA'DA İYİ PARTİ'NİN AK PARTİ'Yİ ZORLAYACAĞI İLÇELER

İYİ Parti'nin Konya'da güçlü olduğu bazı ilçeler var. Bunlar 2019 seçimlerinde %29,04 oy oranına sahip olduğu Yalıhüyük, %32,68 oy oranına sahip olduğu Ilgın, %28,56 oy oranına sahip olan Hüyük, %40,40 oy oranına sahip olduğu Doğanhisar, %38,46 oy oranına sahip Derebucak, %24,18 oy oranına sahip Çumra, %41,77 oy oranına sahip Akşehir.

KONYA'NIN BAĞIMSIZLARI

Konya'nın 2 ilçesinde bağımsız adaylar 2019 seçimlerini kazanmıştı. Bunlardan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu MHP'ye katılırken Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır da AK Parti aday adayı olarak başvurusunu yaparak tarafını belli etti. Ayrıca Konya'da Halkapınar, Emirgazi, Akören ve Doğanhisar MHP belediyeleri. Öte yandan AK Parti'nin Konya'da aday çıkardığı ilçelerde MHP aday çıkarmamış ve bunun karşılığında da MHP aynı yolu izlemişti.

huseyin-oprukcu-ve-bayindir

Öte yandan 2023 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde Cumhur İttifakı, Konya'nın tüm ilçelerinde ilk sırayı rakibi Cumhur İttifakı'na kaptırmadı.

konya-genel-secim-sonuclari

KONYA 2019 SEÇİM SONUÇLARI İSE ŞU ŞEKİLDEYDİ:

01-konya-yerel-secim-sonuclari

Ahırlı-Akören-Akşehir 2019 Seçim Sonuçları

02-konya-yerel-secim-sonuclari

Altınekin-Beyşehir-Bozkır 2019 Seçim Sonuçları

03-konya-yerel-secim-sonuclari

Cihanbeyli-Çeltik-Çumra 2019 Seçim Sonuçları

04-konya-yerel-secim-sonuclari

Derbent-Derebucak-Doğanhisar 2019 Seçim Sonuçları

05-konya-yerel-secim-sonuclari

Emirgazi-Ereğli-Güneysınır 2019 Seçim Sonuçları

06-konya-yerel-secim-sonuclari

Hadim-Halkapınar-Hüyük 2019 Seçim Sonuçları

07-konya-yerel-secim-sonuclari

Ilgın-Kadınhanı-Karapınar 2019 Seçim Sonuçları

08-konya-yerel-secim-sonuclari

Karatay-Kulu-Meram 2019 Seçim Sonuçları

09-konya-yerel-secim-sonuclari

Sarayönü-Selçuklu-Seydişehir 2019 Seçim Sonuçları

10-konya-yerel-secim-sonuclari

Taşkent-Tuzlukçu-Yalıhüyük 2019 Seçim Sonuçları

11-konya-yerel-secim-sonuclari

Yunak 2019 Seçim Sonuçları