KONYA-Konya'da termometrelerin 37 dereceleri gösterdiği bu günlerde, yüksek sıcaklıkların beraberinde getirdiği tehlikeler kendini gösteriyor. Son dönemde meydana gelen onlarca araç yangını, sıcak hava dalgasının araç sahipleri için yarattığı riski gözler önüne seriyor.

Hava sıcaklığının daha da artmasının beklendiği kentte, oto elektrik ustaları araç sahiplerini uyararak, saat 16.00'dan sonra dışarıya çıkmamaları yönünde tavsiyelerde bulunuyor. Araçlarını dışarıya çıkaran sürücülerin, özellikle eski ve 30 yaş üstü araç sahiplerinin dikkatli olmaları gerektiği vurgulanıyor.

Çöl tozu Konya'yı etkisi altına alacak Çöl tozu Konya'yı etkisi altına alacak

Oto elektrik ustaları ve servis yetkilileri, her gün onlarca yanmış aracın servislere geldiğini ve genellikle bu araçların 10 ile 30 yaş arasında olduğunu belirtiyorlar. Eski araçların yüksek sıcaklıklarda yanma veya hararet yapma riski taşıdığına dikkat çekiliyor. Bu durum, üst kapak motoruna zarar vererek ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Oto servis yetkilileri konuyla ilgili olarak şunları dile getiriyor: "Eski araçlar yanıyor ya da hararet yapıyor. Üst kapak motoruna zarar veriyor. Sürücüler, bu dönemde araçlarını dışarıya çıkarmasın. 16.00'dan sonra hava güzel oluyor. Bu saatten sonra dışarıya çıkarmalarını öneriyoruz. Meteoroloji insanlar için, biz de araçlar için uyarıyoruz. Eski araçlar veya 30 yaşındaki araçların uzun yola çıkmasını önermiyoruz. Yanma ihtimali ve hararet yapması çok yüksek. İnsanlar bu durumda mağdur olur."

Araç yangınlarının temel sebebinin araç tesisatlarının zaman içinde ısınıp soğuyarak çürümesi olduğu belirtiliyor. Tesisat onarımı ve bakımının zamanında yaptırılmamasının, sonradan yüksek maliyet ve masraflara yol açtığına dikkat çekiliyor. Oto elektrik ustaları, araç tesisatlarında yanmaz bant veya kılıf kullanılmasının önemine değinirken, sürücülerin düşük maliyet amacıyla yapılan düzensiz işçilikten kaçınmaları gerektiğini ifade ediyor.

Uzmanlar, uzun yola çıkan sürücülerin araçlarının tesisatını, yağını, suyunu ve motorunu kontrol etmeleri gerektiğini vurguluyor. Yüksek sıcaklık, aracın motor sıcaklığını da artırarak kabloların yanmasına yol açabileceğinden, gereken önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekiliyor.