Konya Valisi Vahdettin Özkan, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile birlikte, Karatay Belediyesi tarafından depremzede ailelerin barınabilmesi amacıyla Karaaslandede Mahallesi’nde hayata geçirdiği Karatay Konukevi’nde incelemelerde bulundu.

Konya’nın Hatay’da yürüttüğü çalışmaları değerlendiren Konya Valisi Vahdettin Özkan, 11 ilde büyük yıkıma neden Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin hemen ardından tüm Türkiye gibi Konya’nın da yaraları sarmak için hemen harekete geçtiğinin altını çizdi.

konya-depremzede-konukevi-1

Konya’nın depremzedeler için seferber olduğunu aktaran Vali Vahdettin Özkan; “Konyamız, depremin ilk anında itibaren çok iyi bir şekilde organize oldu. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri meslek kuruluşları, sivil toplum ve bütün hayırseverler deprem bölgesine yardımlarını gönderdiler. Bu vesileyle kadirşinas ve hayırsever vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Şu anda da deprem bölgesinden de 40 binin üzerinde misafirimizi Konyamızda ağırlıyoruz. Misafirlerimizin ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında Valiliğimizin Kriz Merkezi işin takibini yapıyor. Belediyelerimiz de bu alanda bir seferberlik halinde. Belediyelerimiz de gerek deprem bölgesinde gerekse şehrimizde yaşam kalitesini artırmak için çabalıyor. Kısaca devletimiz ve belediyelerimiz insanımızın yaşam kalitesini artıracak her türlü ihtiyaca karşılık veriyor” ifadelerini kullandı. 

konya-depremzede-konukevi-3

Karatay Belediyesi tarafından hayata geçirilen Karatay Konukevi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Vahdettin Özkan şunları aktardı; “Klasik hizmetlerinin dışında, insanlarımızın sosyal amaçlı olarak barınabilmesi amacıyla Karatay Belediyemizin yapmış olduğu tesisleri inceledik. Çok fonksiyonlu olarak inşa edilen 54 daireden oluşan projede gereken her şey mevcut. Mükemmel bir altyapıya sahip olduğunu müşahede ettiğimiz bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. İhtiyaç olduğunda hemen vatandaşımızın istifadesine sunulacak bir proje. Sosyal belediyecilik anlamında da en uçtaki ihtiyaçlar neyse belediyemizin bu geniş yelpazede sunması, Konya’daki belediyeciliğin ayrı bir alamet-i farikası diyebiliriz. Bu hizmetler inşallah artarak daim olur.” 

konya-depremzede-konukevi-2

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da prefabrik evlerin yapımında artık sona gelindiğini belirterek projenin kısa bir süre içerisinde kullanıma sunulacağını söyledi. Başkan Hasan Kılca; “Şehrimizde misafir ettiğimiz depremzede vatandaşımız için hayata geçirdiğimiz projemizde artık sona geldik. Karatay Konukevi’ni Sayın Valimizle inceledik. Projemizi tamamladığımızda Valiliğimiz ve AFAD koordinasyonunda belirlenecek vatandaşlarımızı dairelere yerleştirmeye başlayacağız” dedi.