2025'te Geri Dönecek

MSB kaynakları, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tatbikatın iptalinin sebebi olarak NATO Güvenlik Yatırımları Programı kapsamında Mayıs 2023 ile Mayıs 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilen Konya Havaalanı ana pist restorasyonu gösterildi.

Milli Kartalı Eğitimi Devam Edecek

Uluslararası tatbikatın yapılmamasına rağmen, Milli Anadolu Kartalı Eğitimi'nin 15-26 Nisan 2024 tarihleri arasında uçakların kendi meydanlarından kalkış iniş yapacak şekilde icra edileceği belirtildi.

Home

2023 Tatbikatına 10 Ülke Katılmıştı

2023 yılında 11.'si düzenlenen Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatına, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, İtalya, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nden toplam 10 ülke katılmıştı.

Anadolu Kartali

Anadolu Kartalı Tatbikatı Hakkında

Anadolu Kartalı Tatbikatı, ilk kez 2001 yılında Konya'da gerçekleştirildi. Tatbikat, hava muharebe arama ve kurtarma (CSAR) ve hava muharebe tatbikatı olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Tatbikatın amacı, NATO ve müttefik ülkelerin hava kuvvetlerinin CSAR ve hava muharebesi kabiliyetlerini geliştirmek ve ortak harekat kabiliyetlerini artırmak olarak belirtiliyor.

Anadolu Kartali 2

Konya'da Patlama Sesi Duyulmayacak

Konya'da her yıl duyulan ve uçakların yol açtığı bilinen sonik patlama sesleri bu yıl duyulmayacak.