ÖZEL HABER-KONYA-Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına bir zam daha geldi ve Konya, Cumhuriyet tarihinin en yüksek fiyatlarına sahne oldu. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Pazar günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışıyla akaryakıt fiyatları tavan yapmıştı. Ancak zam yağmuru bitmedi ve yeni zamlar geldi.

Önce Çarşamba günü akaryakıt fiyatlarına kur farkı zammı yansıtıldı, ardından da bugünden itibaren geçerli olmak üzere (21 Temmuz Cuma) motorinin litre fiyatına 1,55 TL daha zam yapılarak Konya'da motorin fiyatı 34,93 TL, benzin fiyatı ise 35,02 TL'ye ulaştı.

Hatırlanacağı üzere 14 Mayıs seçimleri öncesi benzin litre fiyatı 19.76 TL, motorin litre fiyatı ise 18.58 TL'den satılıyordu. Seçimlerden bugüne kadar benzine yaklaşık 14 lira 25 kuruş, motorine de yaklaşık 13 lira 80 kuruş zam geldi. Yılbaşında ise benzin fiyatları 21.14 TL, motorin fiyatları ise 23.50 TL seviyesindeydi.

Bu son zamlarla birlikte Konya'da akaryakıt fiyatları rekor seviyelere ulaşarak vatandaşları zor durumda bıraktı. Yakıt zamlarının ardı arkası kesilmezken, vatandaşların seyahat ve ulaşım maliyetleri de artmaya devam ediyor.

Güncel akaryakıt fiyatları Konya'da şu şekildedir:

  • Motorin: 34,93 TL
  • Benzin: 35,02 TL
  • LPG: 13,99 TL

Vatandaşlar, yakıt fiyatlarındaki artışların etkisiyle günlük yaşamlarında ve işlerinde önemli bir mali yük altında kalmaya devam ederken, gelecekteki akaryakıt fiyatları konusunda belirsizlikler de sürüyor.