Konya'da Otobüs ve Tramvay Biniş Ücretlerine Zam

Konya Büyükşehir Belediyesi, son zam kararıyla sivil otobüs ve tramvay biniş ücretini 8,5 liradan 13 liraya yükseltti. Bu zamla birlikte Konya'da sivil biniş ücreti yüzde 53 oranında artmış oldu. Öğrenci biniş ücreti ise 4 TL'den 5 TL'ye yükseldi.

Konya'da Sünger Fabrikası Önünde Yangın: Kamyon Kullanılamaz Hale Geldi, Fabrikada Maddi Hasar! Konya'da Sünger Fabrikası Önünde Yangın: Kamyon Kullanılamaz Hale Geldi, Fabrikada Maddi Hasar!

Zam Gerekçesi Artan Maliyetler

Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, zam kararının gerekçesini artan maliyetler ve akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş olarak açıkladı. Belediye, son dönemde toplam 180 yeni otobüs alarak ulaşım hizmet kalitesini artırmıştı. Bu yatırımların maliyeti de toplu ulaşım ücretlerine yansıdı.

Öğrenci Abonman Ücretleri Sabit Kaldı

Öğrenci biniş ücreti yüzde 25 zamlanarak 5 TL'ye yükselse de öğrenci abonman ücretlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Öğrenci abonman fiyatları 220 lira olarak belirlendi.

Konya Artık Ucuz Toplu Ulaşımda İlk Sıralarda Değil

Sivil biniş ücretindeki zam, Konya'nın Türkiye'deki en ucuz toplu ulaşım imkanı sunan şehirler sıralamasında gerilemesine neden oldu. Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Malatya, Denizli, Balıkesir ve Tekirdağ gibi illerde sivil biniş ücreti Konya'dan daha ucuz hale geldi.

Yeni Fiyatlar Ne Zaman Geçerli Olacak?

Konya'da toplu ulaşım ücretlerine yapılan zamlar 24 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.