Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, eski Büyükşehir Belediyesi binasının yerinde yapımı devam eden Şehir Kütüphanesi'ndeki çalışmaları yerinde inceledi. Ticari olarak değerlendirildiğinde milyarlarca lira edecek bir arsayı kütüphane yaparak gençlere armağan edeceklerini belirten Başkan Altay, "Türkiye'nin en ikonik kütüphane binalarından birisini yapıyoruz. İçerisinde ders çalışma alanları, etüt merkezleri, dijital kütüphane ve büyük bir kütüphane yapısı olacak. Mevcut ağaçlara hiç dokunmadan, mevcut ağaçların formuna göre bir kütüphane binası şekillendirdik. Ayrıca Konya'mızda Sıfır Karbon binaların ilk örneğini burada inşa etmiş olacağız" açıklamalarını yaptı.

Vatandaşlar Otopark Talep Ediyor

Başkan Altay'ın bu sözleri üzerine onlarca yorum geldi. Yorumlarda vatandaşların istekleri dikkat çekti. Arsayı ranta kurban vermediklerinin altını çizen Başkan Altay'a "otopark" çağrısı yapan vatandaşlar bölgede bulunan ağaçların akıbeti hakkında bilgi sahibi olmadıkları görüldü.

Konya Sehir Kutuphanesi Otopark 1

Ağaçlara Dokunulmayacak

"Eski Belediye Binası" olarak bilinen bölgeye alışkanlıklar doğrultusunda bir KOSKİ ve Büyükşehir şubesi de yapılacağı açıklandı. Söz konusu bölgedeki yeşil dokuya da dokunulmayacağı ilan edildi.

Konya Sokaklarındaki ve Yeşil Alanlarındaki Gizli Tehlike Konya Sokaklarındaki ve Yeşil Alanlarındaki Gizli Tehlike

Ağaç Kökleri Ne Olacak?

Vatandaşlar yapımına başlanan kütüphanenin altına otopark yapılmasını talep ediyor. Ancak bölgede bulunan ağaçların tam da bu noktada ne olacağı konusunda bir görüş belirten yok.

Konya Sehir Kutuphanesi Otopark 2

Mevlana Alanı Örneği Akıllara Geliyor

2013 yılında gerçekleştirilen dönüşümle ele alınan bölgelerden biri olan Türbeönü'nde bulunan ağaçlar taşınarak başka bölgelere ekilmişti. O dönemin en çok konuşulan konularından birisi de meydandaki ağaçlardı.

Konya Mevlana Meydani Agac 2

Fırtınaların koparıldığı konunun ardından şimdi akıllara "Konya kendi kendiyle mi çelişiyor" sorusu akıllara geldi.

Konya Mevlana Meydani Agac 1

Kültür Camiası Memnun

Kültür camiasında belediye binasının bulunduğu bölgenin ranta kurban verilmeyerek yerine yeşil dokunun korunarak modern bir bina yapılacak olması şehir için büyük bir kazanım olarak görülüyor.

Başkan Altay'ın gönderisine gelen yorumları buradan okuyabilirsiniz