Konya'nın yetiştirdiği önemli alimlerden biri olan İsmail Tekin Hoca, fıkhi konulardaki araştırmaları ve dini fetvalar konusundaki çalışmalarıyla İslam dünyasına katkı sağladı. 88 yaşındaki alim, memleketi Konya'da hayata veda etti. Botsa köyünde 1936 yılında dünyaya gelen Hoca, gençlik yıllarında Hacıveyiszade Mustafa Efendi ve birçok kıymetli alimden eğitim aldı. Hafızlık eğitimini Bulgur Tekkesi'nde Çimili Hakkı Efendi'nin nezaretinde tamamladı.

Ankara İlahiyat Fakültesi'nde yüksek öğrenimini tamamlayan İsmail Tekin Hoca, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çeşitli görevler üstlendi. Hollanda'da Din Görevlisi olarak bulunduğu dönemde de öğretime katkıda bulundu. Konya'da Müftü Yardımcılığı ve Müftü Vekilliği görevlerini üstlenen Hoca, emekliliğine kadar birçok camide vaizlik ve irşad görevlerini layıkıyla yerine getirdi.

İslam'a hizmet etme gayretiyle tanınan İsmail Tekin Hoca, Ankara'daki vaizlik görevinden emekli olduktan sonra da talebe yetiştirme ve dini hizmetleriyle aktif bir şekilde ilgilenmeye devam etti. 3 Ocak 2024 tarihinde Konya'da vefat eden Hoca, sevenleri tarafından Kurtuluş Mezarlığı'nda dualarla sonsuz yolculuğuna uğurlandı.