Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, doğu illerinde yaşanabilecek büyük depremlere yönelik ciddi uyarılarda bulundu. Alan, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşanan büyük depremlere rağmen yetkililerin gerekli önlemleri almadığını ve şehirlerin hala fay hatları üzerine inşa edildiğini ifade etti.

Alan, yaptığı açıklamada, "Şehirleri yine fay zonunun üzerine yapacaklar. Bu ülkenin ne bir kırmızı çizgisi ne mavi çizgisi var, rant ekonomisi her şeyi yönetiyor" diyerek yetkilileri eleştirdi. Fay hatları üzerine kurulan şehirlerin büyük bir risk altında olduğuna dikkat çeken Alan, bilim insanlarının uyarılarına rağmen gereken önlemlerin alınmadığını belirtti.

BUNLARI DA OKUYUN

- Konya'nın deprem risk bölgeleri

- Konya'daki fay hatları nereden geçiyor?

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, Hatay, Konya, Bingöl, Maraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan ve Hakkari gibi illerde fay hatları üzerine inşa edilen kentlerin durumu incelendi. Bununla birlikte, Kütahya, Aksaray ve Sakarya gibi illerin de raporları tamamlandı.

konya-deprem-raporu-31-agustos-2023-jeoloji-muhendisleri

Jeoloji mühendisleri Eylül ayı içerisinde Kütahya, Aksaray ve Sakarya'daki yetkililere raporlarını iletecek. Ayrıca, Bursa, Bolu ve İzmir gibi illerde de fay hatlarına dayalı risk raporlarının hazırlanacağı belirtildi.

Alan, yaptığı açıklamada büyük depremlerin ardından kendilerine gelen yoğun taleplerden bahsetti. Depremin olmadığı dönemlerde hazırlıkların hızla yapılması gerektiğini vurgulayan Alan, bilimsel verilere dayanarak uyarılarını sürdürdü. Alan, "Bilim ısrarla söylüyor, Marmara içinden geçen fay her an kırılabilir. Doğu Anadolu'da da Yenisu fayı segmenti kırılmış değil. Sismik boşluk her an kırılabilir. Doğu Anadolu Fayı üzerinde meydana gelen büyük depremler gibi depremlerden sonra o bölgedeki gerilimin dengeye ulaşması için peşi sıra depremler meydana gelebilir." şeklinde konuştu.

1939'daki Erzincan depreminin ardından bölgede meydana gelen diğer büyük depremlere de dikkat çeken Alan, muhtemelen yakın dönemde doğu illerinde 7 ve 7 üzeri büyüklükte depremlerin yaşanabileceğini ifade etti. Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, bu bölgelerdeki gerilmenin bir şekilde boşalacağını belirtti.