Konya Büyükşehir Belediyesi'nden Şehir Kütüphanesi İnşaatı

Konya Büyükşehir Belediyesi, "Konya Modeli Belediyecilik" anlayışıyla hareket ederek, şehrin en değerli arazisine Şehir Kütüphanesi yapımına başladı. Başkan Uğur İbrahim Altay, Türkiye'nin en güzel kütüphane binalarından birini inşa etme hedefinde olduklarını belirtti.

Konya Sehir Kutuphanesi Detay 10

Temel amacın, üniversite şehri Konya için önemli bir eğitim ve kültür merkezi oluşturmak olduğunu vurguladı.

Konya Sehir Kutuphanesi Detay 8

Temel Atma Tarihi Belli Oldu

Şehir Kütüphanesi'nin ikinci aşamasına geçilirken, Konya'nın en değerli arazisi üzerine kurulacak olan kütüphanenin resmi temel atma töreni 05 Şubat 2024 Pazartesi günü gerçekleşecek.

Konya Sehir Kutuphanesi Detay 1

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, gençlerin hizmetine, kitaba, okumaya ve eğitime adanmış bu önemli alanın temelini atacaklarını duyurdu.

Konya Sehir Kutuphanesi Detay 2

Konya Şehir Kütüphanesi'nin Özellikleri

Yaklaşık 13.555 m² inşaat alanına sahip kompleks, ana kitaplık, restoran, okuma salonları, kafeler, çok amaçlı salon, konferans salonu ve dükkanlardan oluşuyor.

Konya Sehir Kutuphanesi Detay 7

Ahşap taşıyıcı sistem üzerine inşa edilecek olan yapı, çatısıyla da dikkat çekecek. Ana kitaplık yapısı, 2 bodrum kat, zemin kat ve 1 normal kattan oluşacak. İnşaat, çevre dostu ve ahşap kamu binaları örneklerinden birisi olarak planlandı.

Konya Sehir Kutuphanesi Detay 6

İhaleyi Deha & Biberci İnşaat Kazandı

Konya tarihindeki en büyük ihalelerden biri olan Konya Selçuklu Halk Kütüphanesi'nin yapım işiyle ilgili ihale süreci tamamlanarak sonuçlanmıştır.

Konya Sehir Kutuphanesi Manseti

İhaleyi kazanan firma, Deha Gayrimenkul Yatırım İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Biberci İnşaat Nakliye Petrol Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olmuştur. Yatırımın ihale bedeli 677 milyon 770 bin lira olarak belirlenmiştir.

Editör: Haber Merkezi