Konya'da hava kalitesi, Türkiye'nin en kötü seviyesine ulaştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan verilere göre, Konya'da hava kalitesi "kötü" olarak ölçüldü.

Bakanlık'ın hava kalitesi haritasında, Konya'dan daha kötü bir yer bulunmuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi nüfus yoğunluğunun en çok olduğu şehirlerde bile hava kalitesi "orta" seviyede.

haritada-konyadan-kotusu-bulunmuyor

Konya'da 7 hava ölçüm istasyonu bulunuyor. Bu istasyonlardan 4'ünde hava kalitesi "iyi", 1'inde "orta", 2'sinde ise "kötü" olarak ölçüldü.

Konya'da hava kalitesinin kötü olmasının başlıca nedenleri arasında yağışsız ve rüzgarsız hava koşulları yer alıyor. Bu durum, havanın taşınmasını ve tazelenmesini engelliyor.

selcuklu-gar-verileri-2

Diğer bir neden ise, Konya'nın sanayi şehri olması. Konya'da çok sayıda sanayi tesisi bulunuyor ve bu tesislerden çıkan kirleticiler hava kalitesini olumsuz etkiliyor.

selcuklu-gar-verileri

Konya Büyükşehir Belediyesi, hava kalitesini iyileştirmek için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar arasında, toplu taşımanın yaygınlaştırılması, ağaçlandırma çalışmaları ve sanayi tesislerine yönelik denetimler yer alıyor.

konya-yht-hava-kirlilgi

Bir Aleyna Tilki değil ama Akşehir'e 129 kilometrelik yatırım Bir Aleyna Tilki değil ama Akşehir'e 129 kilometrelik yatırım

Önümüzdeki sene taşınması gündeme gelecek olan Eski Sanayi ve Karatay Sanayi'nin Yeni Sanayi sitesine taşınmasıyla özellikle şehir merkezinde hava kirliliğinin büyük oranda ortadan kalkması bekleniyor.

konya-yht-hava-kalitesi-7-gunluk

Editör: Haber Merkezi