Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Konya'nın İzmir'e Yüksek Hızlı Tren (YHT) bağlantısının beklenen tarihini açıkladı. Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi, 2027 yılında açılmak üzere bir yıl erken tamamlanacak.

Bakan Uraloğlu'nun yaptığı açıklamaya göre, mevcut demir yolu bağlantısıyla 824 kilometre olan Ankara-İzmir mesafesi, yeni proje ile 624 kilometreye inecek. Bu sayede, Ankara'dan İzmir'e olan seyahat süresi 14 saatten sadece 3 saat 30 dakikaya düşecek.

7 MİLYON İNSAN RAHATLAYACAK

Proje, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir illerinde yaşayan 7 milyondan fazla insanın doğrudan hızlı tren konforunu deneyimlemesini sağlayacak. Ayrıca, Kütahya gibi çevre illerle olan etkileşimi de artırarak bölgedeki ticaret hacmini büyütecek.

1 YIL ERKEN TAMAMLANACAK

2028 yılında tamamlanması öngörülen proje, Bakan Uraloğlu'nun duyurusuna göre 1 yıl erken bitirilerek 2027'de hizmete girecek. Proje tamamlandığında, Ankara ve Afyonkarahisar arasındaki seyahat süresi 1 saat 40 dakika, Ankara ve Uşak arasındaki seyahat süresi 2 saat 10 dakika, Ankara ve Manisa arasındaki seyahat süresi ise 2 saat 50 dakika olacak.

YILDA 1.1 MİLYAR TASARRUF

Proje kapsamında inşa edilecek olan 49 tünel ve 67 viyadük ile 66 köprü, büyük bir altyapı yatırımını temsil ediyor. Bakan Uraloğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi'nin tamamlanmasıyla yıllık olarak zaman, enerji ve bakım maliyetlerinden yaklaşık 1,1 milyar lira tasarruf sağlanmasını hedeflediklerini belirtti.

KONYA-İZMİR 3 BUÇUK SAATE DÜŞECEK

Bu yeni hızlı tren hattı, Konya için de önemli bir avantaj sağlayacak. Şu an YHT ile 1 saat 10 dakikada Ankara Polatlı'ya ulaşılabilirken, yeni hat tamamlandığında Konya'dan İzmir'e Afyonkarahisar, Uşak, Manisa güzergahı üzerinden 3 buçuk saatte hızlı trenle ulaşım mümkün olacak. Bu gelişme, Konya'nın ulaşım ağını daha da genişletecek ve bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak.